Nieżyjące serce też pozwoli przeżyć

Udostępnij:
Niezwykłą operację przeszczepu serca od dawcy, u którego doszło do całkowitego zatrzymania krążenia przeprowadzono w szpitalu Papworth w Cambridgeshire w UK. Do tej pory w Europie przeszczepiano jedynie bijące organy.
Pacjentem jest 60-letni Huseyin Ulucan z Londynu, który w 2008 r. przeszedł zawał. Od tej pory jakość jego życia bardzo się pogorszyła. - Przed zabiegiem ledwo mogłem chodzić, łatwo dostawałem zadyszki. Praktycznie nie miałem życia - opowiedział Ulucan telewizji BBC. I dodał, że odkąd przeszedł przeszczep, czuje się silniejszy każdego dnia i jest zachwycony poprawą.

"Ulucan jest pierwszym pacjentem w Europie, któremu przeszczepiono serce od dawcy, u którego doszło do zatrzymania krążenia. Do tej pory lekarze przeszczepiali jedynie bijące serca, od pacjentów, u których doszło do śmierci pnia mózgu. Zatrzymane krążenie nie jest już przeszkodą w pobraniu nerek czy wątroby, ale serca od takiego dawcy dotąd nie pobierano w obawie, że jego wszczepienie przyniesie organizmowi więcej szkód niż pożytku. Nowa metoda ma to zmienić. Jak działa? Serce zostaje uruchomione jeszcze w ciele dawcy, pięć minut po jego śmierci, a potem zasilane krwią i potrzebnymi składnikami odżywczymi bije przez kolejne kilkadziesiąt minut. W tym czasie specjaliści sprawdzają, czy działa prawidłowo. - Monitorowaliśmy serce przez 50 minut, co pozwoliło nam stwierdzić, że jest ono w bardzo dobrej kondycji - powiedział BBC Stephen Large, główny chirurg szpitala Papworth" - czytamy w Gazecie Wyborczej.

W ubiegłym roku takiego przeszczepu dokonali lekarze z Australii. Lekarze liczą, że dzięki nowej technice liczba transplantacji serc zwiększy się przynajmniej o 25 proc., co znacznie skróci kolejkę oczekujących. W tej chwili w Wielkiej Brytanii czeka się na serce nawet trzy lata, a wielu pacjentów umiera jeszcze przed zabiegiem. Problem ze znalezieniem odpowiednich organów jest poważny, a pacjenci często umierają, nie doczekawszy się przeszczepu.

- Mamy nadzieję, że metoda zastosowana w Papworth spowoduje, że w przyszłości z transplantacji skorzysta więcej pacjentów - powiedział prof. James Neuberger, dyrektor medyczny ds. transplantologii przy brytyjskim departamencie zdrowia. Podziękował też rodzinie dawcy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.