Nowa ustawa - stare przepisy

Udostępnij:
Ustawa o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca reguluje zasady wynagradzania pracowników ZOZ-ów. Zachowali oni prawo do skróconego czasu pracy i dodatkowych świadczeń.
- W zasadzie ustawa przenosi uregulowania zawarte w dotychczas obowiązujących przepisach. Wraz z wejściem jej w życie utraciły bowiem moc obowiązującą przepisy ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z poźn. zm.), która do tej pory regulowała te kwestie - czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Pracownicy samodzielnych publicznych zakładów opieki mogą pracować nie dłużej niż 7 godzin 35 minut na dobę. Ci, którzy zatrudnieni są w charakterze pracy zmianowej, mogą również liczyć na specjalny dodatek w wysokości co najmniej 65 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Za pracę w dni świąteczne oraz niedziele również otrzymają dodatkową zapłatę.

Nowa ustawa reguluje również zasady przyznawania nagród jubileuszowych oraz dodatku za wysługę lat. Po „jubileuszówkę” pracownicy ZOZ - ów mogą sięgnąć po dwudziestu latach pracy a po dodatek „stażowy” już po pięciu. Szczegóły dotyczące przyznawania tych świadczeń regulują przepisy o wynagrodzeniu obowiązujące u danego pracodawcy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.