Nowa wiceminister Anna Łukasik i najdłuższa lista resortowych zadań

Udostępnij:
Z zarządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu obowiązków wynika, że minister Arłukowicz jest bardzo hojny w obdarowaniu nowo powołanej 16 lutego na stanowisko wiceministra zdrowia Anny Łukasik - jej zakres ma tyle pozycji, że łatwiej, bo krócej byłoby napisać, czego robiła nie będzie. A do tego jest to kobieta resortu objęta ścisłą tajemnicą - urząd pełni od 20 dni, a do 5 marca tego nawet oficjalnie nie ogłoszono. Informację podał tygodnik "Wprost". Co udało nam się więcej ustalić?
Wiceminister Anna Łukasik pracę będzie miała ciężką i na brak jej narzekać nie będzie, ale daje nadzieję, że sobie poradzi, albowiem:- Sukces w zarządzaniu szpitalem można osiągnąć dzięki ciężkiej pracy i determinacji – mówiła mediom Anna Łukasik po zdobyciu wyróżnienia w kategorii zarządzanie finansami w jednym z konkursów medycznych.

Ministerstwo Zdrowia powołało w ostatnim czasie dwójkę nowych wiceministrów, ale poinformowało tylko o Cezarym Cieślukowskim, którego oficjalny zakres obowiązków podany został 2 marca. Anna Łukasik była jednak wcześniej, bo już 16 lutego jest o niej informacja w zarządzeniu ministra zdrowia z 18 lutego br.
Ministerstwo kryje tajemnicę niepodania do publicznej wiadomości powołania Łukasik i odpowiada bardzo skąpo, choć właśnie to ją czyni resort pod względem natłoku obowiązków swoją "Anną tysiąca dni".

- Pani Anna Łukasik została powołana 16 lutego, a zakres jej obowiązków został określony w zarządzeniu ministra zdrowia 18 lutego - poinformowało nas biuro prasowe MZ. - W ciągu kilku najbliższych jej życiorys powinien pojawić się na stronach resortu - wyjaśniono nam brak informacji.

Na razie nowo mianowana wiceminister stroni od mediów, nie chce mówić o sobie.

Obowiązków Anna Łukasik będzie miała sporo, a należały do nich będą m. in. inicjacja, koordynowanie i nadzorowanie wykonywania zadań przez departamenty: Budżetu, Finansów i Inwestycji, Nadzoru, Kontroli i Skarg, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polityki Zdrowotnej i Samodzielnego Wydziału Audytu Wewnętrznego. Będzie także nadzorowała działalność podległych i nadzorowanych przez MZ jednostek, a tych ma prawie 30. Wśród nich znajdują się wszystkie regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Także uczelnie medyczne, a tam, jako była szefowa szpitala klinicznego, wiedza jej może okazać się na wagę złota.

W zarządzeniu ministra zdrowia czytamy, że do jej zakresu zadań należały będą:
3) wykonuje w imieniu Ministra obowiązki i uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 2 7 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) oraz innych przepisów w zakresie nadzoru nad gospodarką finansową i wykonywaniem budżetu państwa części 46 – Zdrowie;
4) wykonuje zadania określone w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych należące do właściwości Ministra w zakresie:
a) zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, opracowania planu działalności na rok następny, sporządzania sprawozdania z wykonania planu działalności i składania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej za poprzedni rok,
b) audytu wewnętrznego.

Z dokumentu opisującego czynności Sekretarzy Stanu oraz Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Zdrowia wynika, że jak na nową siłę resortu Anna Łukasik ma najwięcej pozycji, stąd też może, gdy zdarzy się jej nieobecność, ma - jak każdy z wiceministrów - wyznaczonego zastępcę, którym jest wiceminister Piotr Warczyński. Ona jednak nikogo nie będzie zastępowała, być może dlatego, że... doba ma wciąż 24 godziny.

Zarządzanie i wiedzę potrzebną do poradzenia sobie z wymienionym bagażem zadań Anna Łukasik zdobywała w przeszłości kierując Szpitalem Klinicznym im. prof. Orłowskiego w Warszawie. . Zarządzała także Szpitalem Grochowskim i była również szefem przychodni Warszawa-Targówek. Z wykształcenia jest lekarzem o specjalności położnictwa i ginekologii, co pozwala wierzyć w dokładność i cierpliwość. Jest także zwolenniczką pracy zespołowej, bo dzięki takiej da się rozwiązać wiele problemów.

- Problemem przy wdrażaniu restrukturyzacji tej placówki było przekonanie środowiska klinicznego do wprowadzanych zmian, jednak od początku miałam w tym zakresie duże wsparcie w związkach zawodowych (działają cztery na terenie szpitala) – mówiła mediom Anna Łukasik, gdy jeszcze była dyrektorem szpitala im. prof. Orłowskiego. – Ten sukces jest więc sukcesem całego zespołu pracowników.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.