Freepik.com/Mario_luengo

Nowe centrum medyczne w Białymstoku pomoże w leczeniu chorób cywilizacyjnych?

Udostępnij:
W Białymstoku powstanie Centrum Badań Innowacyjnych. Projekt dostał ponad 131 milionów złotych dofinansowania z funduszy unijnych. Naukowcy chcą badać choroby cywilizacyjne i stworzyć Wschodnioeuropejski Ośrodek Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego.
Pełna nazwa projektu, który koordynować ma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, to Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej. Za ponad 131 mln zł z RPO województwa podlaskiego powstać ma Wschodnioeuropejski Ośrodek Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego, Centrum Gromadzenia i Transmisji Danych, Laboratorium Nutraceutyczne i Biobank Onkologiczny.

- To projekt, który będzie siłą napędową dla regionu – powiedział Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, przekazując symboliczny czek rektorowi Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dodał: - Będzie też okazją do stworzenia nowych laboratoriów, przygotowania nowej kadry i rozwoju firm. Pozwoli to stworzyć w regionie centrum na skalę europejską, może nawet światową.

Kluczowymi obszarami badań naukowych prowadzonych w ośrodku mają być choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca i otyłość, a także przewlekłe choroby nerek i wątroby i choroby nowotworowe. Projekt zakłada utworzenie osiem nowych laboratoriów w ramach Centrum Przeciwdziałania Zdrowotnym Skutkom Starzenia.

Część pieniędzy przeznaczona będzie na rozwój Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej, w tym utworzenie nowego laboratorium Ośrodka Badań Populacyjnych i Telemedycyny, stworzenie i wyposażenie nowego laboratorium Centrum Medycyny Regeneracyjnej, które w zamyśle naukowców ma się przyczynić do rozwiązania problemu niedoboru organów do przeszczepów oraz odrzucenia przeszczepionych organów. Ma też powstać nowy budynek z pełnym wyposażeniem. Białostockie Centrum Obrazowania Molekularnego, które ma poprawić wykrywalność i skuteczność leczenia chorób cywilizacyjnych.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna to inwestycja nie tylko dla rozwoju naszej uczelni, ale i dla badań naukowych w regionie – powiedział Adam Krętowski, rektor UM w Białymstoku i dodał: - Postanowiliśmy, że będziemy koncentrowali nasze wysiłki wokół prewencji i nowoczesnej diagnostyki chorób cywilizacyjnych.

W sumie wspartych zostanie 21 laboratoriów badawczych. Z 11 z nich będą mogli korzystać przedsiębiorcy. 33 naukowców będzie pracowało w ulepszonych obiektach infrastruktury badawczej. Przy wykorzystaniu infrastruktury dofinansowanej w ramach projektu realizowane będzie 35 projektów badawczo-rozwojowych.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.