Nowotwór układu chłonnego to diagnoza – nie wyrok

Udostępnij:
Jak nie przeoczyć objawów nowotworu układu chłonnego? Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy choroba nowotworowa pojawi się w naszej rodzinie? 2 czerwca w Krakowie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej odbyło się drugie spotkanie z cyklu paneli wykładowych poświęconych nowotworom układu chłonnego. Spotkanie prowadzili specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Organizatorem wykładów jest Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, wspierane przez firmę Roche Polska.
Nowotwory układu chłonnego mogą być skutecznie leczone, gdy choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Tymczasem brak charakterystycznych dla chłoniaka objawów powoduje, że nowotwór wykrywany jest często przypadkowo, podczas badań wykonywanych z powodu innych dolegliwości. Podobnie jest w przypadku innego nowotworu układu chłonnego - przewlekłej białaczki limfatycznej. Choroba ta często jest wykrywana podczas rutynowych badań kontrolnych krwi.

Na nowotwór układu chłonnego mogą zachorować osoby w każdym wieku, jednak najczęściej atakuje on osoby dorosłe, między 45. a 60. rokiem życia. Dlatego w 2010 roku zainaugurowany został cykl wykładów dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który ma przede wszystkim uświadomić osobom starszym jak ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych oraz stała obserwacja własnego organizmu i kontrola czy węzły chłonne nie są powiększone.

Na skuteczność terapii ogromny wpływ ma nie tylko jej wczesne rozpoznanie, ale również psychiczne nastawienie pacjenta oraz jego najbliższych, którzy muszą stawić czoła zupełnie nowej sytuacji. W momencie rozpoznania choroby pojawia się najczęściej pytanie, czy diagnoza nowotworu oznacza wyrok. Stres towarzyszy pacjentowi podczas leczenia oraz pobytu w szpitalu onkologicznym. Osoba chora odczuwa bardzo silne emocje - strach, jest załamana, często poddaje się depresji i traci siły do walki z chorobą. Dlatego tak ważna jest umiejętność wspierania osoby chorej w trudnym procesie psychicznej akceptacji nowotworu oraz walce z chorobą. W trakcie wykładu prowadzonego przez psychoonkologa klinicznego ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, uczestnicy dowiadują się jak kontrolować emocje, które zazwyczaj towarzyszą diagnozie oraz procesowi walki z nowotworem i otrzymują praktyczne wskazówki: W jaki sposób radzić sobie z uczuciem niepewności? Jak udzielać wsparcia osobie chorej? Jak walczyć ze stresem wywołanym przez chorobę? Jak oswoić się ze słowem „nowotwór”?

Nowotwory układu chłonnego: Chłoniaki nieziarnicze
Do najczęściej występujących nowotworów układu chłonnego zaliczane są chłoniaki nieziarnicze, które zajmują
6. miejsce wśród nowotworów pod względem częstości występowania, a szacunkowa liczba nowych zachorowań wynosi ok. 8 000 rocznie.
Przyczyny powstawania chłoniaków wciąż nie są znane. Postęp medycyny zapewnia obecnie wysoką skuteczność leczenia chłoniaków. Dotyczy to szczególnie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej we wczesnych stadiach choroby. Zbyt późne wykrycie nowotworu znacznie obniża skuteczność leczenia, dlatego należy pamiętać, aby obserwować siebie i sprawdzać, czy węzły chłonne nie są powiększone.
Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)
Istnieje kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków nieziarniczych o różnym stopniu zagrożenia dla chorego, które dzielimy na nowotwory o dynamicznym przebiegu oraz rozwijające się powoli i charakteryzujące się łagodnym przebiegiem. Do takich chłoniaków zaliczamy przewlekłą białaczkę limfocytową.
CLL jest najczęstszym typem białaczki występującej u osób dorosłych – stanowi około 25–30% wszystkich postaci białaczki. Przewlekła białaczka limfocytowa najczęściej (u 70-80% pacjentów) jest rozpoznawana u osób powyżej 55 roku życia. W początkowym okresie choroba przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowych badań krwi.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” powstało przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Zrzesza chorych z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego, leczących się w Krakowskiej Klinice Hematologii. Stowarzyszenie udziela wsparcia chorym i ich rodzinom, zarówno po zakończonym leczeniu, w jego trakcie, jak i dopiero zdiagnozowanym, stojącym na początku drogi ku wyleczeniu.
Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: www.przebisnieg.org
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.