Nowy pomysł na ograniczenie dostępności leków: kontrole, koncesje i zezwolenia

Udostępnij:
- Państwo musi kontrolować placówki obrotu pozaaptecznego – twierdzi resort zdrowia i zapowiada zmiany, które mogą uderzyć po kieszeni przedsiębiorców. Proponowane zmiany mogą ograniczyć pacjentom dostępność do leków OTC pierwszej potrzeby.
- Apteka, aby sprzedawać medykamenty, musi uzyskać zezwolenie, spełnić wiele restrykcyjnych norm, podlega też regularnym kontrolom. Stacja benzynowa czy sklepik, w którym sprzedaje się środki przeciwbólowe, są poza tak szczegółowym nadzorem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort zdrowia postanowił to zmienić. Dokładne brzmienie planowanych przepisów nie jest jeszcze znane, ale jak podkreśla rzeczniczka ministerstwa Milena Kruszewska, trzeba przedsięwziąć wszelkie kroki zmierzające do polepszenia sytuacji pacjentów. To zaś jest równoznaczne z ograniczeniem obrotu pozaaptecznego.

Jak zmienić? Jak pisze gazeta koncepcje są dwie. Jedna to przejście przez przedsiębiorców chcących sprzedawać leki pełnej procedury administracyjnej zmierzającej do uzyskania zezwolenia. Wiązałoby to się między innymi z weryfikacją warunków przechowywania medykamentów i oceną wiedzy personelu sprzedającego leki.

Jest też drugi pomysł, mniej restrykcyjny. Przewiduje on jedynie obowiązek wpisania się do nowo utworzonego rejestru punktów sprzedaży pozaaptecznej – bez uprzedniej analizy, czy sklep spełnia wymogi do prowadzenia sprzedaży.

Oczywiście za wpis trzeba by zapłacić.

– Skoro aptekarze muszą płacić ponad 9000 zł za możliwość sprzedaży leków, dlaczego nie wprowadzić analogicznego obowiązku dla innych podmiotów? Niech będzie to choćby 10 proc. tej kwoty – wskazuje Marek Tomków z NRA.

Zdaniem aptekarzy pieniądze uzyskane z opłat za wpis należałoby przeznaczyć właśnie na działalność inspekcji farmaceutycznej. Dzięki temu można byłoby zatrudnić inspektorów, którzy sprawdzaliby funkcjonowanie ogółu przedsiębiorców w zakresie oferowania leków, a nie tylko działalność aptek.

Czy jednak tak szczegółowy nadzór i wprowadzanie dodatkowych inspekcji ma sens? Punkty oferujące leki OTC najczęściej prowadzą także obrót żywnością, co wymaga przestrzegania przez nie znacznie bardziej wyśrubowanych norm i jest na bieżąco kontrolowane.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.