O co dzisiaj w Brukseli walczy Europejska Federacja Szpitali HOPE

Udostępnij:
Podczas posiedzenia Rady Gubernatorów Europejskiej Federacji Szpitali w Berlinie omówione zostało sprawozdanie Prezydium HOPE z działalności tej wpływowej organizacji szpitali. Wytyczono także nowe cele. O co federacja będzie walczyć w imieniu wchodzących w jej skład szpitali?
Skrót HOPE pochodzi od HOspitals for EuroPE. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Przezydium oraz gubernatorowie reprezentujący większość krajów europejskich. Prezydium HOPE reprezentowali: Prezydent HOPE Georg Baum z Niemiec, Wiceprezydent Sara C. Pupato-Ferrari oraz Członkowie; John M. Cachia z Malty, Gyorgy Harmat z Węgier, Eva Weinreich-Jensen z Danii oraz Urmas Sulle z Estonii. Spotkanie przygotował Dyrektor Zarządzający HOPE Pascal Garel z Francji. W programie zebrania znalazły się następujące punkty: zatwierdzenie sprawozdania z posiedzenia rady Gubernatorów w Dusseldorfie 18.11.2012 roku, zatwierdzenie nowych gubernatorów, zmiany w składzie prezydium, omówienie i zatwierdzenie rocznego sprawozdania, omówienie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz propozycję terminu i miejsc następnego posiedzenia rady. Podczas posiedzenia zatwierdzono kilku nowych gubernatorów, m.in. z Malty, Francji i Serbii. Do składu Prezydium HOPE dokooptowany został niżej podpisany gubernator Jarosław J. Fedorowski.

Dyrektywy Unijne
HOPE aktywnie uczestniczy we wszystkich etapach legislacji europejskiej dotyczącej ochrony zdrowia, począwszy od wstępnych dyskusji, poprzez etap przygotowania, a skończywszy na etapie wprowadzania legislacji.
1. Dyrektywa dotycząca walki z opóźnionymi płatnościami: Directive on Combating Late Payments
Dyrektywa ta (2011/7/EU z dnia 16.02.2011) dotyczy walki z opóżnieniami w płatnościach za usługi oraz towary. Dzięki intensywnym staraniom ze strony HOPE udało się przekonać decydentów unijnych aby zrobić wyjątek dla szpitali i wydłużyć maksymalny termin zapłaty za usługi i towary z 30 do 60 dni. W zapisach dyrektywy stworzono możliwość dla krajów członkowskich aby w stosunku do szpitali nie stosować obowiązującego w zapisach dyrektywy terminu 30-dniowego ale mając na uwadze probemy sektora ochrony zdrowia stosować termin 60-dniowy. Taki zapis to znaczna korzyść dla polskich szpitali, gdyby nie działania HOPE to w myśl nowej dyrektywy bez wyjątków, polskie szpitale musiały by masowo rezygnować z opcji odroczonych płatności za materiały i usługi.

2. Dyrektywa o prawach pacjentów do opieki trangranicznej: Directive on patients’s rights on cross-border healthcare
Dyrektywa ta (2011/24/EU z dnia 09.03.2011) dotyczy praw pacjentów do opieki zdrowotnej w obrębie Wspólnoty Europejskiej. Po kliku latach negocjacji dyrektywa została ostetecznie zatwierdzona. HOPE pracowała bardzo intensywnie aby w zapisach dyrektywy uwzględniono proporcje wymiany zdrowotnej w stosunku do proporcji pozostałej wymiany transgranicznej. HOPE zwracała uwagę na takie sprawy, jak: ciągłość opieki nad pacjentem, zapisy o chorobach rzadkich, przygotowania sieci referencyjnch oraz ryzyko spóźnionych płatności. Między innymi dzięki staraniom HOPE w dyrektywie znalazły się zapisy dotyczące ośrodków koordynacyjno-informacyjnych na szczeblu narodowym, których zadaniem ma być udzielanie informacji pacjentom i koordynacja przepływu pacjentów, a także nadzór nad jakością i cenami świadczeń zdrowotnych w ramach dyrektywy.
3. Dyrektywa o podrabianych produktach lekowych: Directive on falsified medicinal products
Dyrektywa ta (2011/62/EU z dnia 8.06.2011) będąca poprawieniem dyrektywy z 2001 roku (2011/83/EC) dotyczy w znacznym stopniu bezpieczeństwa pacjentów szpitali. Zapisy dyrektywy zobowiązują kraje członkowskie do wprowadzenia procedur zabezpieczających przed wejściem do obiegu podrabianych wyrobów medycznych, szczególnie leków. Gdyby nie działania HOPE to zapisy dyrektywy mogły by nakładać na apteki szpitalne wymagania właściwe w stosunku do aptek pozaszpitalnych, na przykład obowiązek wymagania pisemnych recept lekarskich na leki wydawane pacjentom w szpitalu oraz obowiązki pakowania i oznaczania leków typowe dla aptek pozaszpitalnych.

4. Propozycja poprawek do Dyrektywy o kwalifikacjach zawodowych: Professional Qualifications Directive

Komisja Europejska opublikowała propozycje poprawek dyrektywy o kwalifikacjach zawodowych w dniu 19.12.2011 (poprawki do Dyrektywy 2005/36/EC). Mając na uwadze rosnącą mobilność kadry ochrony zdrowia, HOPE uczestniczył aktywnie w pracach nad przygotowaniem propozycji poprawek tej ważnej dla szpitali dyrektywy. Na przykład HOPE występowała przeciwko wydłużeniu obowiązkowego czasu edukacji ogólnej dla pielęgniarek z 10 do 12 lat. HOPE, kierując się bezpieczeństwem i jakością pracy szpitali, poparła propozycję KE wprowadzenia unijnego mechanizmu informującego o odebraniu uprawnień wykonywania zawodu pomiędzy krajami wspólnoty. HOPE odniosła sukces na polu wprowadzenia do poprawki zapisów o unifikacji szkoleń i wymagań wobec personelu medycznego, a co za tym idzie możliwości automatycznego uznawania kwalifikacji w przyszłości. HOPE zwróciła także uwagę na konieczność dalszych prac nad propozycją wprowadzenia tzw. karty europejskiego profesjonalisty (European Professional Card), szczególnie zwracając uwagę Komisji na specyfikę sektora ochrony zdrowia.


5. Propozycja poprawek do regulacji dotyczących zamówień publicznych zawartych w Dyrektywach Rynku Publicznego (EU public procurement policy / Public Market Directives)
W dniu 27.01.2011, Komisja Europejska przedstawiła tzw. „zielone pismo”, czyli propozycje modernizacji zapisów dotyczących zamówień publicznych w dyrektywach rynku publicznego ((2004/18/EC and 2004/17/EC). Konsultacje trwały do 18.04.2011. Jednym z elementów proponowanych zmian ma być uproszczenie procedur przetargowych oraz wprowadzenie standardów negocjacji jako preferowenego modelu zamówień publicznych. HOPE stoi na na stanowisku, że w obliczu trudnej sytuacji finansowej szpitali procedury powinny być uproszczone o dostosowane do możliwości rynkowych, a nie hamujące i ograniczające możliwości negocjacyjne szpitali. Dalsze prace nad propozycjami są w toku, HOPE jest w trakcie zbierania bardziej dokładnych opinii od swoich członków i ekspertów uczestnicząc aktywnie w dialogu z KE. Kwestia uproszczenia systemu zamówień publicznych jest niewątpliwie bardzo ważna także i dla polskich szpitali. HOPE domaga się także uwzględnienia orzecznictwa Trybunału Europejskiego (ECJ), które dotyczy zwolnienia z procedury przetargowej projektów typu PPP przy spełnieniu określonych wymagań.

6. Dyrektywa dotycząca zużytego sprzętu elektronicznego (Waste electrical and electronic equipment directive - WEEE)

HOPE zwróciło uwagę KE na specyfikę rynku medycznego w związku z pierwszym czytaniem propozycji zmian w dyrektywie WEEE (2002/96/EC). HOPE poinformowała, że niektóre propozycje zapisów propozycji zmian mogą spowodować, że uzasadnione naprawy i rekondycjonowanie sprzętu medycznego mogą być niemożliwe. Jest to stanowisko niezmiernie ważne dla naszego rynku medycznego i to zarówno od strony dostawców, jak i użytkowników, a szczególnie szpitali. Niektóre proponowane nowe regulacje mogły by nawet uniemożliwić jakiekolwiek naprawy pogwarancyjne sprzętu medycznego, a co za tym idzie znacznie podwyższyć koszty działania polskich szpitali. Dodatkowo, HOPE występuje na rzecz uwzględnienia w zapisach dyrektywy użytkowania przez szpitale sprzętu pochodzącego z darowizn, w tym ważnego dla działania naszych szpitali aspektu wykorzystania takiego sprzętu w różnego typu działalności szpitala. Dlasze konsultacje nad zmianami w dyrektywie WEEE są w toku.

7. Dyrektywa dotycząca działania pola elektromagnetycznego (Electromagnetic Field Directive – EMF)

HOPE bierze udział w konsultacjach na temat bezpieczeństwa pracy w polu elektromagnetycznym. Pierwotnie dyrektywa miała wprowadzić definicje działań niepożądanych pola elektomagnetycznego oraz ustalić limity ekspozycji dla personelu medycznego. W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska zaproponowała zrewidowanie limitów zgodnie z wynikami badań naukowych. Celem dalszych konsultacji, w których aktywnie uczestniczy HOPE jest wypracowanie równowagi pomiędzy ochroną przed skutkami pola magnetycznego, a rozwojem i użytkowaniem nowoczesnych technik obrazowania rezonansem magnetycznym.

8. Dyrektywa dotycząca czasu pracy (Working time directive – WTD)

W związku z niepowodzeniem poprawy WTD, procedura konsultacji została wznowiona z początkiem 2011 roku. Dnia 14 kwietnia 2011 roku odbyło się wysłuchanie publiczne na forum parlamentu europejskiego. Konfederacja Europejskich Związków Zawodowych ostro stoi na stanowisku aby utrzymać system opt-out oraz wliczać wszystkie dyżury do czasu pracy. HOPE wyraziła stanowisko o konieczności zmiany dyrektywy w kierunku większej elastyczności oraz wyjaśnienia kwestii odpoczynku po dyżurach. W tej kwestii HOPE popiera stanowisko CEEP (Federacji pracodawców świadczących usługi publiczne). HOPE aktywnie uczestniczy w dlaszych pracach nad zmianami w dyrektywie. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie ma dyrektywa WTD dla polskich szpitali.

Pełny tekst ukaże się w najnowszym numerze "Menedżera Zdrowia"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.