O redukcji szkód w medycynie ►
Tagi: | Andrzej Matyja, redukcja szkód, tytoń, palenie tytoniu, nikotynizm, Forum Ochrony Zdrowia, Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie, harm reduction, rzucanie palenia, choroby odpapierosowe |
– Medycyna to nie tylko ta naprawcza i profilaktyka, ale i redukcja szkód. Należy się zastanawiać, czy w niektórych przypadkach nie da się ograniczyć u pacjenta negatywnych skutków działania czynników szkodliwych na jego zdrowie – wyjaśnił prof. Andrzej Matyja, mówiąc o nikotynizmie.
– W Polsce niewiele mówi się o leczeniu nałogu, jakim jest palenie papierosów, czyli nikotynizm – w szczególności o możliwości podjęcia działań związanych z tzw. redukcją szkód w tym zakresie – mówił były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja podczas Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie, wyjaśniając, że „to postępowanie polegające na poinformowaniu pacjenta uzależnionego od palenia papierosów i – pomimo leczenia – niezachowującego abstynencji od nikotyny o dostępności przebadanych, alternatywnych do papierosów wyrobów z nikotyną, które zgodnie z aktualnymi badaniami są mniej toksyczne od papierosów i przez to mogą złagodzić skutki nałogu”.
– Warto taką dyskusję rozpocząć – zaapelował, dodając, że „redukcja szkód nie jest postępowaniem alternatywnym do leczenia nikotynizmu”.
– Musimy mieć świadomość, że nikotyna, niezależnie od postaci, jest szkodliwa. Na ten temat w ogóle nie dyskutujemy, natomiast ważnym elementem jest ograniczenie jej szkodliwości – podkreślił prof. Matyja, dodając, że „należy się jednak zastanowić, na czym powinna polegać systemowa polityka antynikotynowa”.
– Po pierwsze – prewencja, a więc minimalizowanie liczby osób, które sięgają po papierosy. Po drugie – zachęta do zaprzestania palenia, a po trzecie – redukcja szkód, o której obecnie się nie mówi. Myślę, że naszym obowiązkiem, jako lekarzy, jest poddawanie pacjentowi pod rozwagę środków mniej szkodliwych. Trzeba go namawiać na rzucenie papierosów, a jeżeli to jest nieskuteczne – zaproponować alternatywne metody, redukujące szkody wynikające z ich palenia – podsumował ekspert.
Wypowiedź eksperta do obejrzenia poniżej.