OZZL prosi organizacje pacjentów o pośredniczenie w sporze lekarzy z rządem i NFZ

Udostępnij:
Zarząd Krajowy OZZL informuje, że – realizując ustalenia POL z 6 lipca 2012 roku – zwrócił się do organizacji pacjentów z prośbą aby to one stały się mediatorami w sporze między lekarzami a rządem i NFZ w sprawie nowych zasad wypisywania recept na leki refundowane i kar z tym związanych.
Zarząd Krajowy OZZL poprosił również aby organizacje pacjentów zajęły stanowisko w dwóch sprawach:
1. Czy propozycja aby zapis o karaniu lekarzy „za nieprawidłowo wystawioną receptę”, doprecyzować w ten sposób, iż kara ta może być nałożona, jeżeli ta „nieprawidłowość” spowodowała, iż recepta nie mogła być zrealizowana - jest z punktu widzenia pacjenta niebezpieczna? Czy oznacza uprzywilejowanie lekarzy ? Czy jest rozsądna i stanowi z jednej strony dobre zabezpieczenie interesu pacjenta (żeby otrzymał receptę, którą na pewno zrealizuje), lekarza (żeby nie był karany za drobne uchybienia, nie mające praktycznego znaczenia) i NFZ (żeby nie był narażony na koszty nienależnej pacjentowi refundacji) ?
2. Czy propozycja aby zrezygnować z ograniczenia refundacji danego preparatu handlowego zawierającego określony lek (substancję czynną) do wskazań zarejestrowanych przez producenta i wprowadzić zasadę, że – jeżeli dany lek jest refundowany, to jest on refundowany we wszystkich wskazaniach medycznych, niezależnie jak dany preparat handlowy został zarejestrowany przez producenta – jest dobry/korzystny dla pacjentów czy zły/niekorzystny? Czy propozycja ta powinna być wprowadzona, czy nie ?
Pełna treść listu jest dostępna m. innymi na stronie internetowej OZZL.
Krzysztof Bukiel - przewodniczący ZK OZZL
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.