Obroty hurtowni farmaceutycznych radykalnie spadły

Udostępnij:
Wystarczyły drobna zmiana w prawie i zapowiedź kontroli, by obroty hurtowni farmaceutycznych spadły o 40 proc. Choć zapotrzebowanie na leki rośnie. Czy to oznacza, że państwo znalazło skuteczny sposób na nielegalny wywóz leków z Polski?
- Od 14 czerwca 2018 systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów został objęty wywóz istotnych dla życia i zdrowia ludzkiego produktów leczniczych – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”. – A skarbówka wreszcie może bezproblemowo kontrolować farmaceutycznych hurtowników.

I okazuje się, że tyle wystarczyło, by obroty hurtowni farmaceutycznych drastycznie spadły. Z opracowania przygotowanego przez MF wynika, że w kilku przypadkach dotychczasowe obroty podmiotów, porównując miesiąc do miesiąca (czerwiec – lipiec 2018 r.), zmalały o ponad 90 proc. Średni spadek to 41 proc. - A wartość legalnego rynku farmaceutycznego rośnie, zatem hurtownicy powinni co najmniej nie tracić – przypomina gazeta.

– Pierwsze sygnały o tym, że leki zaczynają być wywożone z Polski pojawiły się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Poważny braku lekarstw w aptekach zaczął się jednak w 2012 roku. Wprowadzono wtedy sztywne ceny i marże na leki refundowane, które sukcesywnie tanieją. To wynik cyklicznych negocjacji resortu zdrowia z producentami – zauważał w specjalnym raporcie Łukasz Gołębiewski, Ekspert ds. Przemysłu Farmaceutycznego, DNB Bank Polska S.A.

To spowodowało, że leki w Polsce są znacznie tańsze niż w Niemczech, czy Francji. Ten sam lek może kosztować w Polsce około 100 zł, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej 100 euro. I tak na przykład Infanrix Hexa, przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz polio kosztuje w Polsce około 200 zł. Dla porównania, w Niemczech trzeba za nią zapłacić powyżej 80 euro (czyli niemal dwa razy drożej). Podobna różnica jest pomiędzy ceną tej szczepionki w Polsce i Wielkiej Brytanii, gdzie kosztuje ona około 100 funtów. Tak jest także z innymi lekami.

Braki leków dotyczą grupy blisko 200 specyfików, które pojawiają się regularnie na listach publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Problem dotyczy głównie preparatów antynowotworowych, przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych i nowoczesnych insulin, a więc leków ratujących życie chorych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.