iStock

Ona i on, czyli publiczna służba zdrowia i prywatny sektor ►

Udostępnij:
Czy publiczna służba zdrowia i prywatny sektor zdrowotny to małżeństwo z rozsądku czy namiętni kochankowie? A może koleżeństwo, para w separacji lub dwoje, którzy nie mogą bez siebie żyć? Na te pytania (i inne, merytoryczne) odpowiedzieli eksperci podczas debaty, który odbyła się w trakcie Akademii Formedis. Wzięli w niej udział Aleksandra Wysoczyńska, Zbigniew Hupało i Piotr Magdziarz.
– Prywatna ochrona zdrowia i sektor publiczny to małżeństwo z rozsądku. Powinniśmy tak kształtować rzeczywistość, by żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona i miała świadomość, że nie traci nic w tym układzie. Powiem więcej, współpraca powinna dawać obu stronom korzyści. Inaczej, nie ma ona sensu – przyznał Zbigniew Hupało, prezes Szpitala Powiatowego we Wrześni.

Co na to Piotr Magdziarz, Piotr Magdziarz, założyciel Formedis Medical Management & Consulting?

Stwierdził, że granice między sektorem prywatnym a publicznym będą się zacierać. Dlaczego? – Bo proces ten powstrzymał zakaz komercjalizacji SPZOZ-ów. Dzisiaj na rynku obok SPZOZ-ów mamy sprywatyzowane byłe publiczne szpitale powiatowe, a także szpitale prywatne będące w sieci i posiadające umowy z NFZ o wartości wyższej niż niejeden szpital powiatowy – przyznał Piotr Magdziarz.

Jak oba sektory powinny się traktować?

– Po koleżeńsku – odpowiedziała Aleksandra Wysoczyńska, prezes zarządu Med Polonia.

– Mogą i powinny wzajemne relacje opierać na korzyściach takich jak poczucie bezpieczeństwa dla szpitali prywatnych chociażby w kwestii konsultacji lub leczenia odpłatnego powikłanych przypadków – powiedziała Wysoczyńska.

Eksperci odpowiedzieli także pytania, czy prywatny sektor zdrowotny w Polsce to partner, czy uzupełnienie systemu publicznego, jaki jest potencjał sektora prywatnego w realizacji potrzeb zdrowotnych obywateli i czy możliwe jest funkcjonowania tylko sektora prywatnego albo tylko publicznego. Skomentowali także wyniki badania przeprowadzonego wśród uczestników Akademii Formedis. Studentom zadano pytania, jaki powinien być model finansowania ochrony zdrowia w Polsce, jakie świadczenia zdrowotne powinny być udzielane przez podmioty lecznicze i czy powinny być wprowadzone dopłaty pacjentów do leczenia.

Debatę „Publiczna służba zdrowia i prywatny sektor w ochronie zdrowia – małżeństwo, separacja czy rozwód?” można obejrzeć poniżej.



Prowadzącym był Krystian Lurka, dziennikarz i redaktor prowadzący „Menedżera Zdrowia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.