Operacja wszczepia stymulatora InterStim przywracającego za pomocą impulsów elektrycznych prawidłowe oddawanie moczu

Udostępnij:
W Klinice Urologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus - Centrum Leczenia Obrażeń
w Warszawie przeprowadzono drugi etap pierwszej w Polsce operacji wszczepia stymulatora InterStim przywracającego za pomocą impulsów elektrycznych prawidłowe oddawanie moczu
4 sierpnia została, po raz pierwszy w Polsce, zakończona procedura implantacji neurostymulatora dróg moczowych, który przywraca prawidłowe oddawanie moczu. W Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej, Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus dwóch pacjentów, którzy po okresie testowej stymulacji osiągnęli ponad 50% jej skuteczności, zostało poddanych drugiej fazie operacji podczas, której neurostymulator (InterStim) został umieszczony pod skórą na stałe.

Cała procedura medyczna została przeprowadzona przez prof. dr hab. n. med. Piotra Radziszewskiego z Kliniki Urologii. Pacjenci, którzy zostali poddani zabiegom to 37-letni mężczyzna oraz 45- letnia kobieta. Osoby te od lat cierpią na uporczywe parcia naglące i bóle pęcherza, niepoddające się standardowej terapii. Oddają mocz po kilkadziesiąt razy na dobę, w małych porcjach.

Profesor Radziszewski wyjaśnia: „dwa tygodnie temu pacjentom wszczepiono elektrody
w pobliżu nerwów krzyżowych, a jedna z końcówek przewodu została podłączona do zewnętrznego stymulatora noszonego na pasku. Następnie przez miesiąc testowano skuteczność stymulacji. Test wypadł pozytywnie i mogliśmy dziś umieścić u obu pacjentów neurostymulator na stałe pod skórą w górnej części jednego z pośladków. Ten dwuetapowy sposób postępowania pozwala na zakwalifikowanie do implantacji stymulatora tylko tych pacjentów, u których rzeczywiście przyniesie ona największy pożytek”.
Stymulowanie nerwów krzyżowych przez impulsy elektryczne pomaga przywrócić koordynację pomiędzy mózgiem, a pęcherzem moczowym. Badania dowiodły, że metoda leczenia InterStim była skuteczna w przypadku 76% pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu, powstałego w wyniku pęcherza nadreaktywnego (OAB) - u 47% objawy całkowicie ustąpiły, u 29% była redukcja liczby epizodów nietrzymania w ciągu doby o więcej niż 50% . U ponad 50% pacjentów z zespołem bolesnego pęcherza dochodzi do zupełnego ustąpienia dolegliwości bólowych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.