Opodatkowane i nieopodatkowane pobranie krwi u osób zatrzymanych

Udostępnij:
Nie każde pobranie krwi u pacjenta zlecone przez policję jest zwolnione z VAT. Placówka od takiej usługi naliczy podatek tylko w określonych przypadkach.
Policja może zawrzeć z Zakładem Opieki Zdrowotnej umowę, w której ZOZ zobowiąże się do wykonywania badań lekarskich osób zatrzymanych przez policję oraz do wydawania zaświadczeń o istnieniu bądź braku przeciwwskazań medycznych do ich zatrzymania. W umowie może znaleźć się także zapis o pobieraniu próbek krwi, których zbadanie ma na celu ustalenie zawartości alkoholu.

Zdaniem Izby Skarbowej w Łodzi –jak przytacza „Gazeta Prawna”- zwolnienie z VAT usług medycznych ma charakter przedmiotowopodmiotowy. Ze zwolnienia korzystają usługi mające cel diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy), świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej, bądź na ich rzecz i na ich terenie, a także świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, zawodów medycznych oraz psychologów. Zwolnienie obejmuje zatem tylko świadczenia medyczne służące ochronie zdrowia.

Według tej interpretacji, badanie zlecone przez policję, które ma określić stan zdrowia zatrzymanego pod kątem ewentualnych przeciwwskazań do jego aresztowania, jest zwolnione z podatku VAT. Natomiast za usługę pobrania próbek krwi w celu zbadania zawartości alkoholu, podatek będzie musiał być odprowadzony, ponieważ badanie to nie służy bezpośrednio ochronie zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.