Ordo Iuris: farmaceuta może odmówić sprzedaży tabletki "dzień po"

Udostępnij:
Zdaniem ekspertów prawnych Ordo Iuris każdy farmaceuta może zgodnie z prawem odmówić sprzedaży tabletki "dzień po", czyli oferowanego bez recepty preparatu ellaOne. Dlaczego? Ponieważ apteka jest placówką ochrony zdrowia a farmaceuta lub technik farmacji mogą powołać się na istniejące przepisy prawne.
W lutym na ten temat wypowiadał się w Rynku Aptek rzecznik GIF, który stwierdził, że uzasadnieniem odmowy wydania leku jest jedynie jego brak dostępności.

Ordo Iuris argumentuje, że ustawodawca przewidział możliwość odmowy wydania leku z apteki „jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta”. Odmowa wydania produktu leczniczego odnosi się do ochrony zdrowia i życia pacjenta, stanowi zatem wyraz zasady ochrony zdrowia publicznego. W przypadku ewentualnego zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (pacjenta), które to zagrożenie będzie konsekwencją wydania określonego leku, farmaceuta (aptekarz) lub technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego. Ocena istnienia ewentualnego zagrożenia należy do wydającego produkt leczniczy, który może także skonsultować się z innym członkiem personelu apteki. Należy podkreślić, iż wystąpienie zagrożenia zostało scharakteryzowane przez ustawodawcę jako możliwość (ewentualność) a nie konieczność (pewność wystąpienia zagrożenia).

"Biorąc bowiem pod uwagę – zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego ellaOne – przeciwwskazania, specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania, interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji, wpływ na płodność, ciążę i laktację, działania niepożądane, etc., farmaceuta może odmówić wydania preparatu w trosce o zdrowie i życie konkretnego pacjenta (po dokonaniu oceny spełnienia przesłanek zastosowania przepisu w konkretnym przypadku), a jego odmowa nie będzie podyktowana względami światopoglądowymi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.