Otwarto Centrum Badawczo-Rozwojowe Polsko-Amerykańskich Klinik Serca SA

Udostępnij:
13 czerwca 2012 r. American Heart of Poland (AHP) oficjalnie otworzyły w Kostkowicach nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR), jedyny tak wysoko wyspecjalizowany ośrodek badań przedklinicznych i klinicznych w Polsce.
Zespół badawczy kierowany przez prof. Pawła Buszmana, doc. Wojciecha Wojakowskiego oraz dr. Krzysztofa Milewskiego zajmuje się w CBR testami nowych urządzeń medycznych, i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Bada się tu m.in. miejscowe podawanie leków w celu leczenia miażdżycy i zapobiegania restenozie, nowoczesne metody zapobiegania uszkodzeniu poreperfuzyjnemu w zawale serca oraz metody regeneracji mięśnia sercowego i naczyń po zawale. Ponadto opracowywane i testowane są tu metody reparacji oraz przezskórnej implantacji zastawek serca, nowe stenty wewnątrznaczyniowe oraz nowatorskie sposoby interwencyjnego leczenia nadciśnienia tętniczego.
CBR AHP posiada własny bank tkanek oraz laboratorium hodowli komórkowych, umożliwiające prowadzenie badań z zakresu regeneracji serca i naczyń.
- Nasze centrum jest jedynym tak wyspecjalizowanym ośrodkiem w Polsce. W czasie kilkuletniej działalności odnieśliśmy wiele sukcesów. Wprowadziliśmy na rynek pierwsze polskie stenty metalowe (wykonane ze stali nierdzewnej 316L oraz kobaltowo-chromowe) oraz stenty uwalniające leki z biodegradowalnego pokrycia, które były tak samo bezpieczne i skuteczne, lecz jednocześnie wielokrotnie tańsze niż produkowane za granicą, dzięki czemu mogły trafić do szerokiego zastosowania – powiedział prof. Paweł Buszman, pomysłodawca i współzałożyciel CBR AHP.
Pracownia Doświadczalna AHP powstała w maju 2004 r. przy współpracy młodych lekarzy i studentów oraz instytucji propagujących i rozwijających nowe technologie stosowane w medycynie. Nadrzędnym celem powołania CBR był rozwój pierwszego w Polsce ośrodka prowadzącego badania z zakresu medycyny translacyjnej. Przekształcenie Pracowni w Centrum Badawczo-Rozwojowe możliwe było dzięki funduszom unijnym (18 mln zł), pozyskanym przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
- Fundusze unijne pozwolą nam na zintensyfikowanie działań i poszerzenie zakresu badań – tłumaczy prof. Buszman. - Ponadto dzięki naszej współpracy z najbardziej uznanymi ośrodkami w Europie, USA i Azji lekarze mają okazję rozwijać się w profesjonalnym, międzynarodowym otoczeniu. Powoduje to, że nie muszą szukać możliwości rozwoju poza Polską – dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.