POL przedstawia swoje oczekiwania w sprawie rozwiązania konfliktu receptowego - list POL do prezes NFZ

Udostępnij:
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy informuje, że działając z upoważnienia i w imieniu Porozumienia Organizacji Lekarskich skupiającego: OZZL, Porozumienie Zielonogórskie, Polską Federację Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków, wysłał do pani Agnieszki Pachciarz, nowo powołanej Prezes NFZ, list z gratulacjami. W liście zostały również przedstawione oczekiwania POL wobec nowego prezesa w sprawie rozwiązania konfliktu dotyczącego wypisywania recept refundowanych i kar z tym związanych.
List POL do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz:

Szanowna Pani Prezes,
W imieniu Porozumienia Organizacji Lekarskich składamy Pani gratulacje z okazji powołania na stanowisko Prezesa NFZ.

W skład Porozumienia Organizacji Lekarskich wchodzą: Federacja Pracodawców „Porozumienie Zielonogórskie”, Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. To są te organizacje, które w styczniu br. zorganizowały i skutecznie przeprowadziły tzw. protest pieczątkowy przeciwko niekonstytucyjnym zapisom o karach nakładanych na lekarzy w związku z wypisywaniem przez nich recept refundowanych. Przypominamy, że Sejm RP podzielił nasze zarzuty wobec tych przepisów i kary te (określane jako „zwrot kwoty nienależnej refundacji”) zostały z ustawy refundacyjnej wykreślone.
Wyrażamy zadowolenie, że dostrzega Pani konieczność usunięcia z treści umowy dotyczącej wypisywania recept refundowanych przez lekarzy prywatnie praktykujących, bezprawnych zapisów o karze „zwrotu kwoty nienależnej refundacji”. Wyrażamy również nadzieję, że – jako prawnik – zauważa Pani, iż także pozostałe „kary umowne”, jakie znalazły się w treści przedmiotowej umowy, nie odpowiadają istocie i definicji kar umownych, przewidzianych przez prawo cywilne, ale stanowią „quasi-sankcję administracyjną”, jak to określiła Rzecznik Praw Pacjenta w liście do Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2012r.
Chcemy również wierzyć, że – niezależnie od pani słów wypowiedzianych w czasie konferencji prasowej w dniu 27 czerwca br. – dostrzega Pani oczywisty fakt, że problem nieprawnych kar za wypisywanie recept refundowanych nie dotyczy tylko umów z lekarzami prywatnie praktykującymi, ale także umów NFZ ze świadczeniodawcami. Umowy te bowiem również zawierają tak ogólnikowe i niedookreślone przesłanki nakładania kary „zwrotu nienależnej refundacji”, że łamią w oczywisty sposób konstytucyjną zasadę państwa prawnego. Potwierdzają to opinie prawne znanych konstytucjonalistów: prof. Piotra Winczorka, prof. Michała Kuleszy i dr hab. Marcina Matczaka. Podobnie wyrażał się również Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2012 roku. Wszystkie w/w opinie zostały także przesłane do Centrali NFZ.
Oczekujemy zatem, że nie rozdzieli Pani sprawy karania lekarzy prywatnie praktykujących „kwotą nienależnej refundacji” od sprawy karania tą samą karą – świadczeniodawców i sprawa ta zostanie potraktowana jako jeden i ten sam problem do rozwiązania. Musi Pani mieć świadomość, że fragmentaryczne potraktowanie tego problemu nie usunie przyczyn, dla których Porozumienie Organizacji Lekarskich – wraz z NRL - ogłosiło od 01 lipca protest „receptowy”. Mamy nadzieję, że ewentualne rozmowy w sprawie zmiany powyższych dokumentów będzie Pani prowadziła także z udziałem przedstawicieli naszego Porozumienia.


Przesyłamy wyrazy szacunku

Porozumienie Organizacji Lekarskich:
Federacja Pracodawców „Porozumienie Zielonogórskie” – prezes Jacek Krajewski,

Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia – prezes Andrzej Grzybowski,

Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków – prezes Jacek Przybyło,

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – przewodniczący Krzysztof Bukiel



Z upoważnienia i w imieniu POL

Krzysztof Bukiel - przewodniczący ZK OZZL
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.