PPOZ: Prowadzimy rozmowy z resortem zdrowia w najważniejszych sprawach dla POZ

Udostępnij:
W odpowiedzi na wielotorowe prace prowadzone przez organizację lekarzy rodzinnych z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w zakresie usprawnienia funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, w zeszłym tygodniu doszło do spotkania przedstawicieli PPOZ z wiceministrem zdrowia Sławomirem Neumannem. Spotkanie to zakończyło cykl rozmów prowadzonych przez lekarzy z PPOZ z politycznymi decydentami: ministrem zdrowia, Centralą NFZ oraz Sejmową Komisją Zdrowia, poświęconych zbliżającemu się kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych na 2013 rok.
- Stopień deregulacji obecnego systemu ochrony zdrowia doprowadza do utrudnień w dostępie do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz do świadczeń szpitalnych na niespotykaną skalę. Z drugiej strony, znaczna liczba świadczeń udzielnych w szpitalach mogłaby zostać z powodzeniem zrealizowana przez opiekę ambulatoryjną. Także znaczna liczba świadczeń udzielanych przez specjalistów mogłaby zostać zaspokojona przez lekarzy rodzinnych. Aby mogło tak się stać uważamy, że koniecznie należy dokonać prawnie gwarantowanych zmian w organizacji i sposobie finansowania świadczeń zdrowotnych, które w systemie ochrony zdrowia zapewnią wiodącą role podstawowej opiece zdrowotnej, a lekarzowi rodzinnemu funkcje koordynatora systemu, jak obecnie budowane systemy w USA czy Szwajcarii. To wskazuje, ile pracy przed nami i konieczność wypracowania długofalowej polityki zdrowotnej, w co aktywnie włącza się nasza organizacja- komentuje doktor Bożena Janicka, prezes PPOZ. - Podczas każdego z odbytych przez nas spotkań oraz w korespondencji z premierem RP niezmiennie prezentowaliśmy stanowiska, że warunkiem podpisania przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej umów na przyszły rok jest zmiana dotychczasowego planu finansowego NFZ na przyszły rok. Obecnie w podziale dodatkowych środków nie uwzględniono podstawowej opieki zdrowotnej i z tym się nie zgadzamy. Drugą z priorytetowych dla nas spraw jest zmiana funkcjonowania Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Nie może być tak, że system informatyczny wykreśla z listy osobę ubezpieczoną, tylko dlatego, że nie ma jej w wykazie NFZ.

Lekarze z PPOZ podkreślili, że wskazane powyżej tematy są priorytetowe, a prowadzone przez organizację wielokierunkowe działania mają na celu doprowadzenie do zakontraktowania i zapewnienia świadczeń medycznych Polakom w nadchodzącym 2013 roku oraz wypracowania polityki długofalowej w polskiej ochronie zdrowia, jako kierunku stabilizacji dla pacjentów i świadczeniodawców. W sposób szczególny oczekiwanymi przez środowisko lekarskie zmianami się zająć ma, powołany przy udziale PPOZ, Parlamentarny Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.