PPOZ: powinno być więcej pieniędzy na podstawową opiekę zdrowotną

Udostępnij:
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) protestuje przeciwko zmianom planu finansowego NFZ, w którym nie uwzględniono podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarze rodzinni sprzeciwiają się kolejnej degradacji finansowej POZ.
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (dawniej Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie) negatywnie ocenia przedstawione w środę 22 czerwca br. przez Prezesa NFZ zmiany planu finansowego na rok 2011.

– Tym razem centrala NFZ zamierza zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia o ponad 140 mln zł. Nie są to duże nakłady, jednak niepokojący jest fakt, że w zmianach planu finansowego po raz kolejny pominięto zupełnie podstawową opiekę zdrowotną. Nie możemy się na to zgodzić. Zdecydowaną większość środków znowu zostanie wpompowana w niewydolny system szpitalny, a po raz kolejny w podziale dodatkowych środków całkowicie pominięto podstawową opiekę zdrowotną. Widać jednocześnie, że tak mocno nagłośnione grudniowe uzgodnienia prezesa Porozumienia Zielonogórskiego panem premierem Donaldem Tuskiem oraz resortem zdrowia były i są całkowitą fikcją, które z góry były nastawione jedynie na uspokojenie środowiska, a nie na rozwiązanie jakichkolwiek problemów. Faktem nie do przyjęcia jest to, że realne nakłady na podstawową opiekę zdrowotną spadają – komentuje doktor Bożena Janicka prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – A co z efektami prac zespołu ds. POZ – czy coś w tym kierunku się robi? A przecież właśnie w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej zaspokajanych jest ponad 80 % potrzeb zdrowotnych Polaków - pacjentów, bo to ponad 150 mln porad lekarskich rocznie. To tu pacjent, i to zarówno ten mały jak i ten dorosły, jest leczony czekając w wielomiesięcznych kolejkach na terminy konsultacji czy leczenia w AOS bądź szpitalu – przypomina Janicka.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia oburzone jest także złudnymi obietnicami resortu zdrowia składanym w zakresie pediatrii, czyli opieki na dzieckiem w POZ, co potwierdza również obecna propozycja zmiany planu finansowego NFZ. W tej sytuacji Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się do pani Minister o realizacje wzrostu finansowania opieki nad małym dzieckiem, czyli zwiększenie współczynnika wiekowego, w przedziale wiekowym 0-6 lat dla finansowania świadczeń lekarza rodzinnego (POZ). Zmiana to pozwoli na lepszą realizacje zadań w zakresie opieki zdrowotnej nad dziećmi w POZ, również postulowaną przez krajowego konsultanta w zakresie pediatrii, z czym wielokrotnie, publicznie zgadzał się resort zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.