PRZYSZŁOŚĆ LEKÓW BIONASTĘPCZYCH W POLSCE

Udostępnij:
PRZYSZŁOŚĆ LEKÓW BIONASTĘPCZYCH W POLSCE
W ostatnich latach rynek leków biologicznych biotechnologicznych, a przede wszystkim rekombinowanych białek oraz przeciwciał monoklonalnych, rozwija się znacznie szybciej niż rynek wszystkich leków. Wskazuje to na ich rosnące znaczenie w medycynie – ale jednocześnie pociąga za sobą zwiększenie wydatków, w szczególności z budżetu państwa. Alternatywę wobec leków biologicznych innowacyjnych, stanowią leki biologiczne biopodobne.

Tryb dopuszczania do obrotu (rejestracji) leków biologicznych biopodobnych jest rozwiązaniem nowym – wytyczna europejska w tym zakresie weszła w życie w roku 2005. Leków biologicznych biopodobnych dopuszczonych na rynek europejski jest zaledwie kilka. Mimo to ocenia się, że obniżenie ceny tylko pięciu wiodących leków biologicznych o 20% w skali całej Unii Europejskiej przynieść ma oszczędności ponad 1,6 miliarda Euro rocznie (źródło: „Krótkie kompendium na temat leków biopodobnych” – prof. dr hab. med. Paweł Grieb). Te środki będzie można przeznaczyć na inne cele. Dzięki wprowadzeniu leków biologicznych biopodobnych pierwsze oszczędności są widoczne także w Polsce. Zastosowanie w leczeniu pacjentów biopodobnego hormonu wzrostu pozwoliło na ograniczenie wydatków NFZ o około 15 milionów złotych w skali roku (źródło: „Rozwój technologii medycznych – PRODUKTY LECZNICZE BIOPODOBNE (B-P) – NOWOCZESNE LEKI GENERYCZNE – prof. dr hab. med. Jacek Spławiński, Narodowy Instytut Leków).

W ciąg u najbliższych kilku lat zakończy się okres ochrony patentowej wielu kolejnych leków biotechnologicznych (np. przeciwciał monoklonalnych) – i z pewnością pojawią się kolejne leki biologiczne biopodobne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.