Pacjenci nie są informowani o terapii blizn

Udostępnij:
W ankiecie przeprowadzonej wśród osób poddanych zabiegom chirurgicznym jedynie co siódmy pacjent zaznaczył, że został poinstruowany przez lekarza jak należy postępować, by blizna po zabiegu stała się jak najmniej widoczna. Dotyczyło to porad związanych z dezynfekcja rany czy masowania blizny i stosowania różnych preparatów.
Jednocześnie według badań 87% pytanych Polaków wskazało choć 1 bliznę, którą chcieliby zmniejszyć. Podobnie, bo aż 83% respondentów jest czułych na punkcie swoich blizn w miejscach widocznych. Wiele osób ma blizny w miejscach niewidocznych, zwłaszcza na brzuchu.

Może się też zdarzyć, szczególnie w przypadku młodych kobiet, że rozległa blizna np. po zabiegu chirurgicznym jest powodem dla którego kobieta unika plaży czy kąpieli. A osoby z poranionymi w wypadku ramionami nawet podczas upałów noszą długi rękaw.

Sposób w jaki tworzy się blizna jest uzależniony od wieku, umiejscowienia na ciele i pewnych czynników genetycznych. Młoda skóra ma większą tendencję do przerostu podczas gojenia, co powoduje powstawanie większych, grubszych blizn.

Wytyczne Międzynarodowego Doradczego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn z 2002 roku mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Obecnie w terapii blizn zalecane są silikony.

Silikon to prosta, bezpieczna i efektywna metoda terapia pierwszego wyboru w leczeniu keloidów i blizn przerosłych.

Żele to najwygodniejsza, rekomendowana obecnie forma terapii silikonowej. Przezroczysty, szybko wysychający żel silikonowy tworzy na powierzchni skóry cienką, nieprzepuszczalną dla wody, niewidoczną błonę. Utrzymuje odpowiednią wilgotność blizny oraz zmniejsza, rozjaśnia i wygładza stwardniałą tkankę blizn. Przy codziennej aplikacji spłaszcza blizny, łagodzi świąd skóry i uczucie dyskomfortu oraz wyraźnie zmniejsza stopień odbarwienia skóry, co potwierdziły badania.

Do niedawna żel silikonowe były bardzo drogie, ta nowoczesna terapia kosztowała kilkaset złotych. Obecnie są dostępne na rynku żele silikonowe w różnych cenach jak np. Dermatix w cenie ok. 150 zł oraz Dermabliz silikon kosztujący zaledwie 30 zł. Oprócz silikonu zawierają inne dodatki mające wpływ na wygląd blizny.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.