Pacjenta z cukrzycą trzeba leczyć kompleksowo

Udostępnij:
– Liczba chorych na cukrzycę rośnie. W 2025 roku będzie ich w Polsce 4 mln. To prawdziwa epidemia. Tylko całościowe podejście do pacjenta i leczenia może złagodzić jej skutki – mówił prof. Jan Tatoń, zastępca kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na konferencji przed IV Ogólnopolskim Uniwersyteckim Dniem Diabetologii.
Jak podkreślał profesor Tatoń podejście całościowe powinno być stosowane do wszystkich osób chorych przewlekle.
– Bez edukacji pacjenta, tak by wiedział jaką powinien stosować dietę, jak o siebie dbać, jak przyjmować leki nie jest możliwe osiągnięcie dobrych wyników leczenia – mówił prof. Tatoń.
– By pacjent mógł stosować analogi insuliny musi być bardzo dobrze wyszkolony – dodawała prof. Anna Czech. – Inaczej może sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Przykładem modelowej gminy, która wdrożyła kompleksowy program dla chorych na cukrzycę jest gmina Biecz.
– Szkoda, że nie wszystkie samorządy rozumieją wagę problemu. Na przykład mimo, że mamy propozycję ze Sztokholmu, by w Warszawie zrobić wspólny program prewencji cukrzycy, ale niestety stołeczni decydenci nie są tym zainteresowani – mówił prof. Tatoń.

Profesor Tatoń zaapelował także o stworzenie systemu oceny jakości leczenia ośrodków diabetologicznych, bo – jak wynika z badań przeprowadzonych przez jego Katedrę – różnice są kilkunastokrotne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.