Panel dyskusyjny: Nic o nas bez nas – rzetelne partnerstwo

Udostępnij:

Wstęp i rozpoczęciekonferencji


Pierwsza prezentacja


Druga prezentacja


Trzecia prezentacja


Czwarta prezentacja


Debata


Odczyt memorandum




Wstęp i rozpoczęcie konferencji

Panel dyskusyjny
Nic o nas bez nas – rzetelne partnerstwo

z udziałem Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych oraz European Cancer Patient Coalition
(wydarzenie specjalne III Kongresu Współczesnej Onkologii)

Temat: Pacjent partnerem profesjonalisty w ochronie zdrowia

Współpraca: Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia

Cel: Panel dyskusyjny odpowiada na potrzebę stworzenia platformy komunikacji pomiędzy pacjentami a profesjonalistami w ochronie zdrowia – lekarzami oraz decydentami. Celem panelu jest przedstawienie oczekiwań pacjentów onkologicznych w Polsce oraz przedyskutowanie problemów dotyczących relacji pacjent–lekarz, których jakość jest kluczowa dla procesu wychodzenia z choroby nowotworowej.

Poruszane zagadnienia:
1. Team bez pacjenta? W Polsce nie przeprowadza się szkoleń dla lekarzy, jak rozmawiać z pacjentem i jego rodziną, jak przekazywać informacje o nowotworze; nie ma opracowanych standardów w tym zakresie
2. Jaka jest rola rodziny w prowadzeniu pacjenta, jak z nią rozmawiać?
3. Jaki jest stosunek pacjentów i ich rodzin, a jaki lekarzy do leczenia alternatywnego?
4. Jaki jest stosunek lekarzy do presji pacjentów na wyjazdy na leczenie do klinik zagranicznych?
5. Pacjent po operacji – sam w chaosie. Czy winny jest tylko system?
6. Dlaczego kobiety w Polsce nie zgłaszają się na badania profilaktyczne, a mężczyźni w ogóle unikają badań przesiewowych – co należy zmienić?
7. Jak wspierać psychicznie pacjenta onkologicznego?


Pierwsza prezentacja

Wystąpienie dr. Dariusza Godlewskiego z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu „Postawy mieszkanek województwa wielkopolskiego wobec profilaktycznych badań mammograficznych. Raport z badań jakościowych”


Druga prezentacja

Piotr Wojtyś z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu „Prognoza występowania nowotworów złośliwych w Wielkopolsce w 2018 r.”


Trzecia prezentacja

Wystąpienie prezesa Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych Jacka Gugulskiego „Działalność Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych”


Czwarta prezentacja

Wystąpienie Krystyny Wechmann, wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych „Amazonki przeciw rakowi. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”


Odczyt memorandum

Onkologiczne Memorandum Poznańskie

Przedstawiciele organizacji pacjenckich oraz lekarze onkolodzy podpisali podczas wczorajszej debaty memorandum, które zostanie wręczone polskim władzom (minister Ewie Kopacz) oraz przedstawicielom Parlamentu Europejskiego. Pacjenci domagają się m.in. nowelizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Poniżej publikujemy treść memorandum:

Poznańskie Memorandum z 14 kwietnia 2011 r. sformułowane na III Kongresie Współczesnej Onkologii, wzorujące się na Deklaracji Warszawskiej z 2005 r.

W Polsce całkowite wydatki na ochronę zdrowia wyrażone w procentach PKB są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej.

Współczynniki przeżycia i wykrywalności zachorowań są w przypadku każdego rodzaju choroby nowotworowej niższe niż w pozostałych krajach Europy.

Niewielkie efekty działań Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, w tym niezadowalające procentowo wykonywanie badań przesiewowych oraz opóźnienia w stawianiu wczesnej diagnozy, stosowaniu innowacyjnego leczenia i zapewnieniu najwyższych standardów opieki, to przyczyna wysokiego współczynnika śmiertelności pacjentów z chorobą nowotworową.
Świadomość społeczna dotycząca chorób nowotworowych i ich profilaktyki jest nadal niewystarczająca.
Według prognoz WHO zachorowalność na choroby nowotworowe wkrótce osiągnie rozmiary epidemii.

Zalecenia:
- Ponieważ nic nie jest dla człowieka ważniejsze niż dobry stan zdrowia, kraje Unii Europejskiej realizują wspólny cel, jakim jest ochrona i poprawa zdrowia oraz poprawa jakości życia obywateli.

- Ponieważ prawo do ochrony zdrowia jest zagwarantowane na mocy zawartych traktatów europejskich, my niżej podpisani (osoby i organizacje) występujemy do osób odpowiedzialnych za kształt polityki, profilaktyki oraz przedstawicieli głównych zainteresowanych stron z gorącym apelem o:

1. Nowelizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w celu poprawy skuteczności badań profilaktycznych, rozwoju badań nad nowotworami i udziału organizacji pacjentów w monitorowaniu realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

2. Zapewnienie wszystkim chorym na nowotwory w Polsce dostępu do wysokiej jakości kompleksowej diagnostyki, leczenia i całościowej opieki, łącznie z rehabilitacją, psychologiczną opieką paliatywną, zgodnie z postępem i aktualną wiedzą medyczną.

3. Wspieranie i gwarantowanie udziału pacjentów w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki i opieki zdrowotnej, oceny technologii medycznych (HTA) w zakresie leczenia chorób nowotworowych.

4. Podczas przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej nadanie działaniom na rzecz walki z chorobami nowotworowymi statusu działań priorytetowych z wykorzystaniem dostępu do dotacji z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

5. Przeciwstawienie się dyskryminacji ze względu na wiek, miejsce zamieszkania, status ekonomiczny, płeć i narodowość w dostępie do najnowszych metod leczenia chorób nowotworowych.


Organizator:




Patronat:
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.