123RF

Paszport badań pacjenta u lekarza POZ? Ministerstwo potwierdza

Udostępnij:

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powinni dysponować specjalnym paszportem, zawierającym zestaw badań i możliwych do wystawienia skierowań dla pacjentów onkologicznych. – Pracujemy nad takim rozwiązaniem – potwierdziła, pytana o to rozwiązanie minister Izabela Leszczyna.

Istotnym problemem, na który skarżyli się redakcji „Menedżera Zdrowia” pacjenci hematoonkologiczni i onkologiczni, jest kwestia wypisywania skierowań na badania kontrolne przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. 

Okazuje się, że przy leczeniu niektórych schorzeń, zwłaszcza nowotworów krwi, badania kontrolne parametrów krwi wymagane są, po podaniu chemioterapii, nawet raz w tygodniu. Dla wielu pacjentów, zwłaszcza tych, którzy mieszkają z dala od ośrodka onkologicznego, jest to duże wyzwanie, ponieważ zmuszeni są dojeżdżać do szpitala tylko na badanie krwi. Wąskim gardłem okazuje się bowiem lekarz POZ, który nie chce takiego skierowania wystawiać raz w tygodniu.

Resort zdrowia widzi problem i szuka rozwiązania

Minister Izabela Leszczyna w trakcie spotkania dla mediów została zapytana przez „Menedżera Zdrowia”, czy resort dostrzega ten problem. W odpowiedzi przyznała, że zdecydowanie tak.

– To jest element prac nad odwróconą piramidą świadczeń, o której cały czas komunikujemy. Dla nas jednym z filarów całej zmiany systemowej w ochronie zdrowia jest – oprócz położenia zdecydowanie większego nacisku na AOS i przekierowania tam większego strumienia pacjentów – oczywiście koordynowana podstawowa opieka zdrowotna. W jej ramach absolutnie koniecznym elementem jest opracowanie takiego paszportu zawierającego zestaw badań i skierowań, które będzie wystawiał lekarz POZ – wyjaśniła.

– Potwierdzam, pracujemy nad takim paszportem. Takim rozwiązaniem, ułatwieniem jest też karta e- DILO, którą lekarz POZ ma prawo wystawiać – mówiła.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.