123RF

Pielęgniarki w Polsce zarabiają 160 proc. średniej pensji – najwięcej w UE

Udostępnij:

Z opublikowanego 18 listopada raportu „Health at a Glance 2024” wynika, że Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o wydatki na służbę zdrowia, za to polski personel pielęgniarski zarabia najwięcej w Unii Europejskiej względem średnich zarobków w swym kraju.

„Health at Glance” to coroczny raport Komisji Europejskiej i OECD na temat stanu zdrowia Europejczyków. Tegoroczna edycja skupia się na problemie niedoboru pracowników służby zdrowia i kwestii długości życia.

PKB na opiekę zdrowotną w Polsce – czwarte miejsce od końca...

W 2022 r. kraje UE wydały średnio 10,4 proc. PKB na opiekę zdrowotną. Polska na ten cel przeznaczyła 6,4 proc. To czwarty najgorszy wynik w UE – Polska wyprzedziła jedynie Luksemburg (5,6 proc.), Rumunię (5,7 proc.) i Irlandię (6,1 proc.).

Niska liczba pracowników służby zdrowia

Dane wskazują też na stosunkowo niską liczbę pracowników służby zdrowia w Polsce. W 2022 r. na 1000 mieszkańców przypadało 5,7 pielęgniarki/pielęgniarza i 3,5 lekarki/lekarza, podczas gdy średnia w UE wynosi odpowiednio 8,4 i 4,2.

Polska próbuje nadrobić zaległości kadrowe względem innych krajów członkowskich, rozszerzając rekrutację. Od 2012 do 2022 r. nabór do szkół medycznych skoczył z 5202 do 9707 osób rocznie.

Zwiększa się też w Polsce liczba lekarzy/lekarek, którzy otrzymali wykształcenie poza krajem – ich udział wzrósł z 0,4 do 3,8 proc.

Pielęgniarki na pierwszym miejscu – zarabiają 160 proc. średniej pensji

Jednocześnie w Polsce pielęgniarki i pielęgniarze mogą liczyć na względnie wysokie zarobki.

W Polsce zarabiają 160 proc. średniej pensji, co daje jej w tej kwestii pierwsze miejsce, na równi z Belgią. W UE wskaźnik ten wynosi 120 proc.

Przeczytaj także: „Stare i biedne – obraz polskich pielęgniarek i położnych”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.