Pielęgniarska ustawa o wynagrodzeniach
Tagi: | pielęgniarka, pielęgniarki, projekt ustawy, projekt, Sejm, wynagrodzenia, wypłaty |
Obywatelskiemu projektowi nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych – czyli dokumentowi, pod którym pielęgniarkom udało się uzbierać 122 tysiące podpisów – nadano bieg. W przepisach zapisano duże zmiany dotyczące wypłat.
Na początku marca Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zarejestrował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej i przygotował swój projekt ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Pielęgniarki zawnioskowały między innymi o podniesienie współczynników pracy w grupie piątej z 1,02 na 1,19, natomiast w grupie szóstej z 0,94 na 1,09 – to przełożyłoby się na zwiększenie się minimalnych pensji – a także zaproponowały powiązania wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami przez zmianę zapisu „kwalifikacje wymagane” na „kwalifikacje posiadane”.
Udostępniamy projekt w całości.
Projekt poparło ponad 122 tysiące osób.
Dokument pod koniec maja pojawił się w Sejmie, 13 czerwca przekazano go do Biura Legislacji Kancelarii Sejmu – tego samego dnia skierowano go do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz. Oznacza to, że będzie procedowany.