Podlaskie: rośnie liczba dawców szpiku

Udostępnij:
Wiele osób przyszło w niedzielę (26 czerwca) do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, by wyrazić chęć bycia dawcą szpiku. To 12. ogólnopolska akcja fundacji "Krwinka", która działa na rzecz zwiększenia liczby dawców szpiku.
Na świecie, w tym i w Polsce, tylko około jednej trzeciej chorych ma szanse na przeszczep od dawcy z rodziny. Pozostałe 70 proc. chorych może liczyć na szpik od dawcy niespokrewnionego - podkreślają organizatorzy akcji. Tymczasem w polskich rejestrach jest ledwie około 85 tys. dawców. Znalezienie odpowiedniego dawcy na podstawie największej zbieżności genetycznej jest bardzo trudne, często dawców trzeba szukać za granicą.

Do szpitala dziecięcego w Białymstoku przyszły w niedzielę 192 osoby, zainteresowane akcją fundacji "Krwinka". Wszyscy obejrzeli film edukacyjny o przeszczepach szpiku, który dokładnie objaśnia, o co chodzi w przeszczepach, jak wygląda to w praktyce i z czym się wiąże. Chętni do bycia dawcą wypełniali specjalny kwestionariusz, oddawali też krew do badań.

Organizatorzy akcji liczą, że być może w Białymstoku znajdzie się dawca dla 2-letniego chłopca o imieniu Ezra, który mieszka w Ameryce i pochodzi właśnie z Podlasia, dla którego, jak na razie nie udało się znaleźć odpowiedniego dawcy.

Akcję wsparli też kibice piłkarskiej Jagiellonii Białystok ze stowarzyszenia "Dzieci Białegostoku". Niektórzy z nich przyszli w niedzielę do szpitala w koszulkach Jagiellonii. Jak mówiła przed niedzielną akcją dziennikarzom Katarzyna Tołoczko z tego stowarzyszenia, na kibiców można w takich sytuacjach liczyć, chętnie włączają się w różne akcje prospołeczne.

Do udziału w akcji zachęcali też znanie osoby związane z Białymstokiem m.in. minister nauki prof. Barbara Kudrycka, aktor Paweł Małaszyński, piłkarz Tomasz Frankowski, tancerze z grupy Fair Play Crew.

W Białymstoku rocznie około 8-10 dzieci potrzebuje przeszczepu szpiku. Jak mówi prof. Maryna Krawczuk-Rybak, która kieruje Kliniką Onkologii Dziecięcej, udaje się dla nich znaleźć dawców w rejestrach w Polsce i za granicą. Według niej około jedna trzecia pacjentów w Polsce nie może znaleźć dawców w naszym kraju.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.