Polska Federacja Szpitali pozytywnie o projekcie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu organizacji obsługi bibliotecznej w podmiotach leczniczych

Udostępnij:
Stanowisko Polskiej Federacji Szpitali (PFSz) z dnia 23.07.2012 roku na temat projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 04.07.2012 roku w sprawie sposobu organizacji obsługi bibliotecznej w podmiotach leczniczych oraz sposobu współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.
Polska Federacja Szpitali pozytywnie opiniuje Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 04.07.2012r. w sprawie sposobu organizacji obsługi bibliotecznej w podmiotach leczniczych oraz sposobu współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.
Pozostawienie w gestii podmiotu leczniczego, wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, możliwości decydowania o formie obsługi bibliotecznej i ewentualnej współpracy z bibliotekami publicznymi jest zdaniem Polskiej Federacji Szpitali rozwiązaniem optymalnym.

Zasady organizacji obsługi bibliotecznej w obrębie podmiotu leczniczego, w szczególności organizacja punktu bibliotecznego w oddziale zakaźnym, warunki korzystania pacjentów z biblioteki bądź dostarczanie materiałów bibliotecznych do pokoju pacjenta powinny być uregulowane wewnętrznie w podmiocie leczniczym, a pacjent powinien zostać poinformowany o jego prawach i obowiązkach w tym zakresie.

Projekt stanowiska PFSz został przygotowany przez członka Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali, p. Beatę Wieczorek-Wójcik, Pielęgniarkę Naczelną Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie.
Powyższy dokument jest już szóstym z kolei stanowiskiem przygotowanym przez PFSz i przesłanym do Ministerstwa Zdrowia. PFSz od początku 2012 roku na bieżąco przygotowywuje i przedstawia stanowiska w odpowiedzi na korespondencje z MZ. Wszystkie stanowiska są dostępne do pobrania na stronie internetowej PFSz:

Aktualnie o Federacji:
Polska Federacja Szpitali (PFSz) jest najbardziej reprezentatywną organizacją pracodawców sektora szpitalnego “ponad podziałami”. Do końca pierwszego półrocza 2012 roku, czyli zaledwie w 6 miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania deklaracji członkowskich, do PFSz przystąpiły 54 szpitale z całego kraju, funkcjonujące w oparciu o różne modele własnościowe i organizacyjne. PFSz obejmuje swoim zasięgiem 20 tysięcy łóżek w Polsce, a w ramach członkostwa w Europejskiej Federacji Szpitali aż około 80% łóżek szpitalnych w UE. Członkami wspierającymi PFSz są uznane firmy działające na rynku ochrony zdrowia, reprezentujące takie branże, jak np. certyfikację jakościową, planowanie i realizację inwestycji, pozyskiwanie finansowania, organizację badań klinicznych, usługi brokerskie, czy rekrutację i zarządzanie zasobami ludzkimi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.