Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy: Edukacja – kluczem do sukcesu

Udostępnij:
Pomimo istotnych wysiłków ze strony różnych instytucji, w ramach populacyjnego programu cytologicznego opłacanego z państwowych środków, z możliwości badania skorzystało do tej pory zaledwie 27% kobiet. O konieczności wykonania cytologii Polki najczęściej dowiadują się z imiennych zaproszeń, wysyłanych do nich w ramach państwowego programu lub od koleżanek.
- "Tylko 30% kobiet jest zachęcanych do badania przez ginekologów. Lekarze przykładają zbyt mało starań do poprawy tej sytuacji.” – podkreśla dr Jerzy Giermek, dyrektor Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania RSMGiermek.

Spotkanie Grupy Roboczej „Edukacja” Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (Koalicja RSM) odbyło się 29 sierpnia b.r. Eksperci pracujący w ramach zespołu starali się wyznaczyć kierunki skutecznej strategii komunikacji skierowanej do różnych grup społecznych i zaproponować mechanizmy, pozwalające zmotywować kobiety, aby zadbały o swoje zdrowie. Jednak, żeby działania edukacyjne miały sens, niezbędny jest szereg zmian systemowych, które poprawią dostępność profilaktyki i leczenia raka szyjki macicy w naszym kraju. Koalicja RSM szuka kompleksowych rozwiązań, dzięki którym możliwe stanie się ograniczenie o połowę zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy do 2020 roku.

Podczas spotkania dr Jerzy Giermek przedstawił katastrofalną sytuację epidemiologiczną związaną z rakiem szyjki macicy (RSM) w naszym kraju.
RSM jest najważniejszą zdrowotną konsekwencją przetrwałego zakażenia wirusem HPV (brodawczka ludzkiego). Wirusem zakażone jest 10-20% światowej populacji. Rocznie na RSM zapada ponad 3400 Polek. Jednak żadna z nich nie musi umrzeć. Wcześnie wykryty rak szyki macicy jest w pełni wyleczalny. W Polsce dostępne są metody profilaktyczne, które mogą uchronić kobiety przed tą okrutną chorobą.

-„Kobiety, które rozpoczynają leczenie we wczesnym stadium choroby mogą nawet zostać matkami. Mało inwazyjne metody powodują, że kobiety te bardzo szybko wracają do pracy i obowiązków domowych. Niestety po ciężkiej operacji, chemio i radioterapii, koszty społeczne są znacznie wyższe… Nawet jeśli kobiety przeżyją, często są tak okaleczone, że wycofują się z życia zawodowego i przechodzą na rentę” – alarmował dr Jerzy Giermek.
Występowanie inwazyjnego RSM można ograniczyć dzięki profilaktyce pierwotnej (szczepieniom przeciwko wirusowi HPV, skierowanym do dziewcząt przed inicjacją seksualną w wieku 11-12 lat) oraz profilaktyce wtórnej (cytologii, skierowanej do dojrzałych kobiet).

Szczepienia profilaktyczne są zalecane przez środowiska medyczne, ale wciąż nie są refundowane. Korzysta z nich zaledwie 5% dziewcząt z grupy wiekowej, która powinna zostać w ten sposób zabezpieczona przed onkogennymi typami wirusa HPV. Szczepienia te finansowane są przez samorządy i przez osoby prywatne – rodziców, opiekunów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.