Polska myśl medyczna już na eksport?

Udostępnij:
Technologia radiochirurgii mózgu Gamma-Knife wykorzystuje cyfrowy atlas mózgu polskiego naukowca prof. Wiesława Nowińskiego, który wrócił do Polski, aby rozwijać innowacyjność. Innowacyjnym technologiom medycznym poświęcona była konferencja w Senacie.
- Ta i inne konferencje przez nas organizowane pokazują, że możemy być dumni z Polski i polskiej nauki – mówił Stanisław Karczewski, marszałek Senatu – Kiedyś musieliśmy jeździć za granicę, aby uczyć się nowoczesności, teraz zagraniczni specjaliści przyjeżdżają uczyć się do nas. A ten wszechobecny wyścig konkurencyjny wydaje się być z myślą o pacjencie, bo teraz możemy o wiele lepiej diagnozować to, o czym jeszcze nie dawno w ogóle nie mieliśmy pojęcia.

Radiochirurgia to promieniowanie gamma stosowane w leczeniu guzów mózgu oraz chorób nieonkologicznych. Klasyczna radioterapia wymaga około 30 sesji, nóż gamma ogranicza się do podania jednej, najwyżej 5 dawek promieniowania. Nie stanowi konkurencji dla tradycyjnej chirurgii, ale jej uzupełnienie, a często daje mniejsze ryzyko powikłań, szczególnie przy trudnych ułożeniach nowotworów – blisko nerwów. W Polsce metoda dostępna jest w Warszawie w Szpitalu Bródnowskim u prof. Mirosława Ząbka. Technologia obecna na całym świecie wykorzystuje myśl polską, ponieważ dysponuje cyfrowym atlasem anatomicznym mózgu prof. Wiesława Nowińskiego. Profesor jest także autorem cyfrowego planowania zabiegu operacyjnego jednej z par bliźniąt syjamskich, która została przeprowadzona w USA. Jego cyfrowe technologie wykorzystują najlepsze szpitale amerykańskie Mayo Clinic oraz Johns Hopkins Hospital. Zdobywały one liczne nagrody międzynarodowe, w tym amerykańskie wyprzedzając nowinki projektowane w takich gigantach myśli innowacyjnej jak Stanford, czy Harvard.

Pacjenci prof. Henryka Skarzyńskiego, znanego w świcie twórcy Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, po przebytych u niego operacjach wszczepienia implantów ślimakowych są adiunktami na akademiach muzycznych, czy czynnie grają koncerty. Profesor był pionierem badań przesiewowych słuchu u dzieci wiejskich w Polsce i pionierem rozwoju telemedycyny, która pozwoliła zwiększyć dostępność do najlepszych specjalistów.

Postęp dokonuje się w onkologii, w której coraz znaczniejszą rolę odgrywają terapie celowane i te wykorzystujące naturalne możliwości układu odpornościowego, badania genetyczne i molekularne, które pozwalają na dopasowanie leczenia do danej charakterystyki nowotworu i dają szanse ludziom dotychczas skazanym na śmierć.

Nowe technologie są także obecne w Polsce. Przykładem może być robot da Vinci obecny w szpitalu we Wrocławiu prowadzonym przez prof. Wojciecha Witkiewicza. Znajduje zastosowanie w ginekologii, urologii, transplantologii. Na świecie za jego sprawą zwiększył się odsetek dawców żywych nerki. Dedykowany do operacji raka stercza powoduje szybszą rekonwalescencję, utratę mniejszej ilości krwi, mniej powikłań. W Polsce finansowany poprzez granty naukowe, choć w miarę zwiększania liczby przeprowadzanych nim operacji – jego opłacalność także wzrasta.

Współczesna medycyna, a szczególnie transplantologia mierzy się jednak nadal z problemami etycznymi, szczególnie w odniesieniu do dawców żywych narządów takich jak nerki, czy wątroba. Czy etyczne jest operowanie człowieka zdrowego, aby uratować chorego i narażanie go na powikłania, które choć zdarzają się bardzo rzadko, to jednak stanowią pewne ryzyko? W Polsce odsetek żywych dawców jest niewielki, ale to dzięki nim rozwinęły się przeszczepienia wątroby od dawców żywych. Rodzice chcieli ratować swoje dzieci. Wyniki odległe przeszczepień od dawców żywych są lepsze niż od dawców zmarłych. Ale transplantologia nie jest wolna od problemów moralnych, ponieważ na świecie jest obecny handel organami i chorzy mieszkańcy krajów bogatych jeżdżą po nie do krajów biednych takich jak Pakistan, czy Indie. Kolejnym pytaniem jest to, czy wolno pobierać narządy od więźniów skazanych na śmierć skoro zapotrzebowanie na nie rośnie? Pytał o to prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.