Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i Infarma przestrzegają przed „kobiecą zemstą” w zdrowiu

Udostępnij:
- W Polsce źle gospodarujemy środkami na zdrowie. Finansujemy przestarzałe i tylko z pozoru „oszczędne” metody leczenia pacjentów. W rzeczywistości są one bowiem niezwykle kosztowne społecznie. To się może zemścić – przestrzega Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
- Ekonomia jest jak kobieta – bywa mściwa jeśli się ją lekceważy. By unikać tej „zemsty", powinniśmy jak najszybciej zacząć wnikliwie przyglądać się wydatkom na zdrowie, stosując rachunek ciągniony, czyli do kosztów podejmowanych decyzji, doliczać koszty ich konsekwencji – zauważa prof. Mączyńska (na zdjęciu).

W jej opinii jednym z problemów wpływających na nieracjonalne gospodarowanie środkami na ochronę zdrowia, jest finansowanie przestarzałych i tylko z pozoru tanich. W praktyce okazują się drogie: i dla pacjenta, i dla całego systemu ochrony zdrowia, ponieważ powodują wydłużanie się czasu leczenia oraz wzrost ponoszonych z tego tytułu kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Zdaniem prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wciąż brakuje tego typu holistycznych analiz. Są one konieczne, gdyż wydatki na zdrowie obywateli powinny być traktowane jako jedne z kluczowych inwestycji w społeczno-gospodarczy rozwój kraju

Elżbieta Mączyńska jest ekspertem programu „Głosuj na zdrowie”, któremu patronuje Infarma.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.