Polskie szpitale jednoczą się

Udostępnij:
– Polski rynek jest rozdrobniony, a warto zadbać o swoje interesy, bo problemów szpitalom przybywa – mówił podczas spotkania organizacyjnego Polskiej Federacji Szpitali - Jarosław J. Fedorowski, profesor Akademii Koźmińskiego i lider projektu Federacji. – Zależy nam na tym, by polskie placówki szpitalne i organizacje dotąd podzielone zjednoczyły swoje siły. W spotkaniu wzięli udział członkowie grupy inicjatywnej zawiązanej podczas konferencji Hospital Managament 2011.
Federacja ma działać jako organizacja pracodawców. Będzie także członkiem Europejskiej Federacji Szpitali i Ochrony Zdrowia (HOPE) z siedzibą w Brukseli, która skupia federacje szpitali poszczególnych krajów członkowskich i reprezentuje około 80% łóżek szpitalnych w UE. To tej pory Polska, jako jedyny kraj UE nie ma w niej reprezentacji – mimo, że zaproszenie wystosowano już 6 lat temu.

Podczas omawiania statutu pojawiła się cała lista spraw, którą Federacja ma się zająć.
Zdaniem uczestników spotkania jednym z najpilniejszych problemów jaki powinno się załatwić jest sprawa tzw. nadwykonań. Oraz szczerzej – wyceny procedur szpitalnych. A także równouprawnienie placówek – nie tylko prywatnych i publicznych, ale też szpitali w stosunku do POZ i AOS.
W całej Europie na nowo rozgorzała też dyskusja o czasie pracy lekarzy – obecnie obowiązująca dyrektywa jest powszechnie łamana. Federacja Europejska HOPE aktywnie uczestniczy w kształtowaniu regulacji unijnych także w tym zakresie.

– W Polsce brakuje ustawy o szpitalach – mówił Jacek Domejko, dyrektor szpitala „Latawiec” w Świdnicy. – Nadal nie ma bowiem definicji co to jest szpital i czym ma się zajmować.

Jak widać problemów do rozwiązania nie brakuje. W przyszłym miesiącu podjęta zostanie formalna uchwała o powołaniu Federacji, która umożliwi rejestrację w KRS. Aktualne informacje na temat Federacji znajdują się na stronach www.esmd.eu, www.www.termedia.pl/Polska-Federacja-Szpitali,3813.html oraz na portalu Facebook.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.