Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Pomoc dla uchodźców w poznańskim hotelu – akcja miejscowych lekarzy

Udostępnij:
Tagi: Ukraina
Wielkopolska Izba Lekarska otworzyła punkt konsultacji medycznej w hotelu Ikar przy ul. Solnej w Poznaniu, do którego trafiają uciekający przed wojną Ukraińcy. W ciągu dwóch pierwszych dni przyjęto niemal trzydzieścioro pacjentów.
W poznańskim hotelu z dnia na dzień jest coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich wymaga opieki medycznej i konsultacji z lekarzem. Wielkopolska Izba Lekarska – przy współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu – otworzyła w obiekcie punkt konsultacji medycznej. Na te potrzeby zaadaptowano znajdujący się na drugim piętrze pokój 202. Izba dysponuje podstawowym wyposażeniem, w tym aparatem USG zapewnionym przez firmę Medinco Polska. Lekarze przyjmują na zasadzie wolontariatu.

Pierwsi dyżurowali – 2 marca – lekarze Marcin Karolewski i Katarzyna Bondarchuk.

– Pomagamy dwóm grupom pacjentów. Pierwsza to osoby przemęczone, najczęściej matki z małymi dziećmi. Nierzadko spędzały kilka dni w autobusach, do tego, idąc piechotą 10 godzin i dłużej. To osoby gorączkujące, z objawami infekcji, zwyczajnie wykończone. Druga – osoby przewlekle chore, zmagające się z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem, które pilnie potrzebują konsultacji i odpowiednich leków. Nie da się zapomnieć o ciągle trwającej i groźnej pandemii wirusa SARS-CoV-2. Niestety, zdiagnozowaliśmy już kilkoro pacjentów covidowych – opisał Marcin Karolewski. Doktorowi Karolewskiemu towarzyszyła lek. Katarzyna Bondarchuk – dzięki jej wsparciu możliwe było porozumienie się w języku ukraińskim.

W punkcie lekarze będą pomagać od poniedziałku do piątku w godz. 16–19 oraz w weekendy od 10 do 12.

W ciągu dwóch pierwszych dni – 2 i 3 marca – przyjęto niemal trzydzieścioro pacjentów.

Nie tylko Poznań
Pomoc medyczna dla uchodźców działa też w Żerkowie – miasteczku w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim.

Lek. Przemysław Przymus leczył i leczy tam osoby przebywające w ośrodku utworzonym na terenie Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego, dokąd trafiło już około stu Ukraińców.

Leki dla potrzebujących
Dzięki wsparciu darczyńców uchodźcy przyjmowani w punkcie konsultacyjnym w Poznaniu oraz w ośrodku w Żerkowie mogą bezpłatnie realizować recepty. Poznańscy doradcy kredytowi z grupy ANG oraz studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przekazali na ten cel ponad 10 tys. zł z przeprowadzonych przez siebie zbiórek, a inicjatywę wspiera Fundacja „Niesiemy Nadzieję”.

Recepty realizują:
– DOZ Apteka dbam o zdrowie – ul. 23 lutego 18 w Poznaniu,
– Apteka Stróżykowie – Rynek 7g w Żerkowie.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.