Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Popisy Zbigniewa Ziobro

Udostępnij:
Prokurator generalny wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem, którego celem wydaje się rozwiązanie samorządu lekarskiego. Prawnik jednoznacznie ocenia to jako „działanie polityczno-marketingowe obliczone raczej na rozgłos niż na rzeczywisty efekt”, uspokajając przy tym lekarzy.
Były minister sprawiedliwości, ale urzędujący prokurator generalny, Zbigniew Ziobro przygotował kontrowersyjny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją obowiązku przynależności lekarza do izby oraz zakresu odpowiedzialności zawodowej.

28 listopada na stronie internetowej TK w zakładce „Sprawy w trybunale” pojawiła się informacja pod tytułem „Przepisy kształtujące samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów – przynależność lekarzy do poszczególnych izb lekarskich i zakres odpowiedzialności zawodowej – K 22/23”.

Nie udostępniono żadnych załączników i uzasadnienia, wskazano jednak regulacje mające być przedmiotem analizy trybunału.

Jak komentuje to w „Menedżerze Zdrowia” radca prawny Radosław Tymiński?

– Konstytucja przesądza, że w formie ustawy można tworzyć samorządy zawodowe – art. 17 ust. 1. Nie ulega zatem wątpliwości, że utworzenie samorządu zawodowego jest zgodne z ustawą zasadniczą, a decyzja w tej sprawie należy do ustawodawcy. Co istotne, choć ustawodawca nie musi powołać samorządu, to jednak jeśli to zrobi, musi wyposażyć go w dwie kompetencje – reprezentacyjną i nadzorczą nad wykonywaniem danego zawodu – posługujemy się pojęciem „pieczy”. Ponownie nie ma więc wątpliwości, że jeśli istnieje samorząd, to musi mieć możliwość reprezentowania osób wykonujących dany zawód oraz nadzorowania prawidłowości z tym związanych. W praktyce oznacza to, że musi decydować o dopuszczeniu do wykonywania zawodu czy też o jego pozbawieniu. Tym samym jest konstytucyjnoprawna konieczność wyposażenia samorządu w możliwość orzekania o prawidłowości wykonywania zawodu – obecnie taka możliwość istnieje, ponieważ samorząd może pociągać lekarzy do odpowiedzialności – ocenia Radosław Tymiński, dodając, że „kwestionowane przez prokuratora generalnego przepisy dotyczą obligatoryjnej przynależności do samorządu, który chce wykonywać swój zawód”.

– Nie znam argumentów prokuratora generalnego, jednakże – w moim przekonaniu – obowiązkowa przynależność do samorządu lekarzy jest zgodna z konstytucją, bo umożliwia samorządowi nadzór nad każdym lekarzem i sposobem wykonywania zawodu przez niego. Tym samym uważam, że przy obecnych przepisach, jeśli ustawodawca zdecydował się powołać samorząd zawodowy, to przynależność do niego musi być obowiązkowa – wyjaśnia radca prawny.

– Skierowanie tego wniosku uważam za działanie polityczno-marketingowe, obliczone raczej na rozgłos niż na rzeczywisty efekt. Jest oczywiste, że wniosek nie zostanie rozpatrzony przez Trybunał Konstytucyjny w najbliższym czasie, a warto pamiętać, że kolejny prokurator generalny będzie mógł wniosek wycofać – komentuje.

Przeczytaj także: „Zbigniew Ziobro chce zlikwidować samorząd lekarski?”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.