Porody bez bólu w Szpitalu Miejskim w Zabrzu

Udostępnij:
Stymulator TENS, gaz rozweselający, leki opioidowe, znieczulenie zewnątrzoponowe czy wreszcie metody naturalne - Szpital Miejski w Zabrzu oferuje rodzącym pełny zakres metod walki z bólem.
- W każdym przypadku reakcja na ból porodowy jest inna. To, co dla jednej kobiety jest bólem bardzo trudnym do wytrzymania, inna znosi ze spokojem - tłumaczy położna Halina Kwiatkowska ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Podkreśla, że chociaż ból jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym każdemu porodowi, to jednak nieakceptowany jest źródłem dużego stresu i ma wiele niekorzystnych działań. - Powoduje wyrzut tzw. hormonów stresowych. Wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, tętno, rodząca nieprawidłowo oddycha, co skutkuje zmniejszonym przepływem krwi przez łożysko i macicę, zaburzeniami czynności skurczowych macicy. Dziecko ma gorsze warunki wewnątrzmaciczne, a sama pacjentka nie współpracuje z zespołem położniczym, co komplikuje poród - mówi.

Bólu porodowego nie da się wyeliminować całkowicie, można go skutecznie łagodzić różnymi metodami. Szpital Miejski w Zabrzu oferuje pełny zakres dostępnych współczesnej medycynie metod znieczulenia bólu. Oprócz metod naturalnych (ćwiczeń relaksacyjnych, technik oddychania, masażu, kąpieli w ciepłej wodzie) pacjentki mogą skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, które polega na założeniu cienkiego cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa lędźwiowego, w której przebiegają nerwy odpowiedzialne za ból porodowy. - Przez cewnik podawane są leki miejscowo znieczulające, które hamują przewodzenie bodźców bólowych w macicy i krocza do mózgu. Powoduje to znaczne uśmierzenie bólu porodowego bez istotnej blokady ruchowej - wyjaśnia dr Halina Śliwa-Rak, zastępca kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Lekarz w konsultacji z pacjentką może też zdecydować o znieczuleniu lekami opioidowymi. Ten rodzaj znieczulenia można bezpiecznie stosować tylko w pierwszej fazie porodu, aby nie było go we krwi dziecka w momencie narodzin.

Pacjentki zabrzańskiego szpitala mogą też skorzystać z preparatu Entonox, czyli mieszanki gazowej podtlenku azotu i tlenu w równych proporcjach. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo oraz wykazuje pewne właściwości euforyzujące, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę "gaz rozweselający". Kobieta po jego użyciu ma lepszy nastrój, jest zrelaksowana i lekko oszołomiona. - Entonox podawany jest rodzącej przez specjalny ustnik lub maseczkę, może ona samodzielnie go dawkować. Powinna zacząć wdychać go na początku skurczu przed jego szczytem, wtedy efekt przeciwbólowy będzie optymalny. Stosuje się go przede wszystkim w pierwszej fazie porodu - mówi dr Halina Śliwa-Rak.

Inną metodą walki z bólem okołoporodowym stosowaną w Szpitalu Miejskim w Zabrzu jest TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów. Stymulator TENS to niewielkie urządzenie wytwarzające prądy o niskiej częstotliwości. Podłączone są do niego 4 elektrody, które przykleja się do pleców rodzącej w okolicy kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego. Impulsy elektryczne wywołują efekt przeciwbólowy. Kobieta sama kontroluje natężenie prądu aby osiągnąć efekt złagodzenia bólu. Skurcze są lżejsze, a na plecach odczuwalne jest mrowienie. Przezskórna stymulacja nerwów blokuje przewodzenie bodźców bólowych do mózgu, a także zwiększa wytwarzanie w organizmie matki endorfin, czyli naturalnych substancji przeciwbólowych. Jest to metoda nieinwazyjna, całkowicie bezpieczna dla matki i dziecka.

Ostatecznie decyzja o zastosowaniu znieczulenia i wyborze jego rodzaju należy podczas porodu do lekarza anestezjologa i ginekologa położnika. Możliwe jest łączenie różnych metod znieczulenia. Jak podkreśla Halina Kwiatkowska, dobrze dobrane znieczulenie, które łagodzi bóle porodowe do poziomu akceptowanego przez rodzącą, przynosi jej i dziecku wiele korzyści. - Osłabia lęk, niepokój, daje możliwość odpoczynku. Poprawia współpracę pacjentki z zespołem położniczym, stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi i tętno pacjentki, prowadzi do poprawy krążenia krwi przez łożysko i macicę, znosi zaburzenia koordynacji skurczów macicy, kobieta swobodniej, spokojniej oddycha przez co poprawia się utlenowanie krwi. Warunki wewnątrzmaciczne dziecka są znacznie lepsze - mówi doświadczona położna ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Metody walki z bólem okołoporodowym będzie dostępne w zabrzańskim szpitalu będzie można poznać już w sobotę 6 października podczas Dni Otwartych w Szkole Rodzenia Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Podczas Dni Otwartych będzie można zapoznać się z pełną ofertą Szkoły Rodzenia zabrzańskiego szpitala. W programie imprezy przewidziano również porady lekarzy specjalistów, położnych i epidemiologów. Będzie też można też przejść podstawowy kurs pierwszej pomocy u noworodka, wziąć udział w nauce samobadania piersi oraz zmierzyć ciśnienie czy poziom glikemii we krwi. Organizatorzy zapraszają też przyszłych ojców do nauki kąpieli noworodków. Podczas imprezy rozstrzygnięty zostanie też konkurs na nazwę Szkoły Rodzenia. Ważną częścią Dni Otwartych będzie zwiedzanie sal Oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Dni Otwarte w Szkole Rodzenia Szpitala Miejskiego w Zabrzu odbędą się w sobotę 6 października w budynku Oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala Miejskiego w Zabrzu (plac Traugutta 6).

Początek o godz. 10.00.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.