Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia prowadzi coroczną akcję walki z grypą

Udostępnij:
9 listopada 2011 roku w siedzibie PPOZ odbyło się spotkanie prasowe poświęcone akcji edukacyjno – społecznej „Nie daj się zaskoczyć grypie” zainicjowanej przez PPOZ. Lekarze rodzinni szczepią od połowy września a teraz dodatkowo, jak co roku, rozpoczęli także darmowe szczepienia przeciwko grypie- w domach opieki, domach dziecka na terenie Wielkopolski.
Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób z grup podwyższonego ryzyka, lekarze rodzinni z PPOZ w ramach kampanii “Nie daj się zaskoczyć grypie” przypominają: sezon szczepień zalecanych trwa - szczegolnie dla osób z ryzyka, czyli dzieci, osób starszych pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i z cukrzycą.

“Prowadzimy coroczną akcję edukacyjną, jak i okres zaszczepiania na grypę. Na dzisiejszym spotkaniu prasowym staraliśmy się jak najdokładniej przybliżyć problematykę związaną z zachorowalnością na grypę i jej odmianami. Za pomocą dziennikarskiego pióra, chcemy dotrzeć do jak największej grupy społecznej. Mamy świadomość braku wiedzy o zagrożeniach i powikłaniach, które mogą być skutkiem zbagatelizowania problemu grypy. Wiemy również, że w naszym społeczeństwie brakuje także ukształtowanych pozytywnych postaw wobec jakiejkolwiek profilaktyki, zwłaszcza takiej, która dotyczy szczepień. W Polsce szczepi się jedynie ok. 5 %. pacjentów, podczas gdy w Europie jest to ok. 60-70 %. Proszę pamiętać, że zadaniem lekarzy rodzinnych jest nie tylko leczyć, ale – przede wszystkim – zapobiegać. Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych i świadomych groźnych powikłań pogrypowych do zaszczepienia się w ramach akcji “Nie daj się zaskoczyć grypie”. Program szczepień rozpoczeliśmy w połowie września i będziemy kontynuować. Nasi pacjenci mogą też liczyć na szczegółowe informacje na temat grypy, jak i szczepień podczas wizyt w przychodniach.
Przeprowadzamy jak co roku, równiez akcję bezpłatnych szczepień w domach opieki społecznej, domach dziecka oraz ośrodkach dla bezdomnych, ze szczególnym wskazaniem na osoby z grupy ryzyka” – komentuje doktor Bożena Janicka prezes PPOZ.

W trakcie spotkania przedstawiono epidemiologię grypy i jej powikłań z uwzględnieniem grup szczególnego ryzyka. Wyjaśniono także wszystkie wątpliwości dotyczące szczepienia się. Uczestnicy spotkania postanowili zwrócić się o pomoc do mediów, by za ich pośrednictwem, dotrzeć do społeczeństwa.

„Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i na cukrzycę. Statystyki wskazują, że w Polsce jest to prawie 2,5 miliona osób. Do grupy podwyższonego ryzyka zaliczają się również osoby powyżej 65 roku życia. Na szczególną uwagę zasługują noworodki i małe dzieci – to dla nich rodzice powinni stworzyć tzw. kokon ochronny, czyli swoistą izolację od potencjalnych nosicieli wirusa. Co roku na całym świecie grypa sezonowa powoduje od 3 do 5 milionów szczególnie ciężkich zachorowań oraz 250–500 tys. zgonów” – dodaje doktor Marlena Skonieczna, członek zarządu PPOZ.

Lekarze rodzinni z PPOZ rekomendują podstawowe zasady przestrzegania higieny w okresie grypowym oraz regularne szczepienia ochronne, ponieważ są one najskuteczniejszym sposobem zapobiegania sezonowej grypie. Apelują także o przyjęcie odpowiedzialnej postawy wobec zdrowia swojego i swoich bliskich.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.