Porozumienie Zielonogórskie apeluje do polityków

Udostępnij:
Lekarze zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie przesłali do liderów największych partii propozycje zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce.
– Przedwyborcza debata telewizyjna, jak i sporadyczne wypowiedzi partyjnych liderów oraz kandydatów na parlamentarzystów, świadczą o niezrozumieniu realiów, w jakich leczeni są polscy pacjenci, a także konsekwencjach dotychczasowej polityki w tym zakresie – uważa Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
– Niezależnie od tego, jaka formacja lub koalicja obejmie władzę w Rzeczpospolitej, chcemy zaapelować do przyszłych decydentów w zakresie ochrony zdrowia, by wreszcie wysłuchali opinii fachowców z branży medycznej i przy ich udziale zainicjowali właściwe zmiany. Dlatego, zanim zwycięzcy wyborów podejmą kolejne, brzemienne w skutkach decyzje, przedstawiamy naszą merytoryczną propozycję zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce. Mamy nadzieję, że stanie się ona poważnym elementem ponadpartyjnej reformy służby zdrowia, do której niezwłocznie należy przystąpić. Załączamy, wynikającą z wieloletniej praktyki analizę obecnego systemu opieki zdrowotnej oraz główne tezy postulowanych przez Federację Porozumienie Zielonogórskie zmian – można przeczytać w liście.

Federacja Porozumienie Zielonogórskie postuluje aby: polscy pacjenci, w skali państwa, mogli ocenić jaki wpływ na nasze zdrowie i zdrowie finansów systemu ochrony zdrowia ma konsekwentnie dokończony proces tworzenia praktyk lekarzy rodzinnych w całej podstawowej opiece zdrowotnej; zaprzestać ograniczania dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez stworzenie optymalnego koszyka świadczeń gwarantowanych, na które stać państwo polskie; wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Dzisiaj lekarz nie ma narzędzi, aby sprawdzić status ubezpieczenia pacjenta, którego leczy; dofinansować podstawową opiekę zdrowotną –fundament systemu ochrony zdrowia.

PZ chce także podniesienia wysokość składki ubezpieczenia do 12 proc. w całości odpisywanej od podatku dochodowego oraz przeznaczenia większej ilości pieniędzy na profilaktykę zamiast na medycynę naprawczą.

Porozumienie zwraca również uwagę, że buduje się procedury kolejkowe do specjalistów poprzez pomijanie lekarza rodzinnego jako „bramkarza” systemu (aż 11 przypadkach ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane są bez jakiegokolwiek skierowania).

Zdaniem Federacji PZ obecnie podejmowane przez resort zdrowia próby naprawy sytuacji, polegające jedynie na zwiększeniu nakładów finansowych na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia mogą przynieść jedynie krótkotrwały, doraźny efekt. Nie są to jednak zmiany o charakterze systemowym, więc problemy wynikające z niedoskonałości przyjętych rozwiązań wkrótce ponownie dadzą znać o sobie z jeszcze większym natężeniem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.