Sejm

Posłowie za ustawą o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

Udostępnij:
Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie Państwowym Instytutem Medycznym. Taką decyzję podjął 16 listopada Sejm, głosując za specustawą gwarantującą płynne przekształcenie, dzięki któremu lecznica ma się stać placówką badawczą.
Za ustawą głosowało 270 posłów, 126 było przeciwko, 48 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej posłowie przyjęli jedną z wielu poprawek, jakie podczas drugiego czytania zgłosili posłowie opozycji. Poprawka została zgłoszona przez klub Koalicji Obywatelskiej.

Specustawa zapewnia sukcesję praw i obowiązków
Jak wyjaśniał na wtorkowym posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Zdrowia poseł Adam Cyrański, w okresie przejściowym wyłącza ona kompetencje rady społecznej przy CSK MSWiA do opiniowania rozwoju naukowego, prowadzenia badań klinicznych, inicjowania i rozwijania współpracy krajowej i prowadzenia działalności w zakresie medycyny pracy.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą Państwowy Instytut Medyczny powstanie w wyniku przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki przekształceniu lecznica ma się stać placówką badawczą.

Według autorów projektu, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny w drodze ustawy umożliwi płynne przejście w instytut badawczy, bez konieczności przeprowadzania likwidacji CSK MSWiA.

Regulacja ma też pozwolić na uniknięcie komplikacji natury formalnej związanych z brakiem następstwa prawnego pomiędzy przekształcanym podmiotem a nowo powstałym instytutem badawczym. W drodze ustawy – jak zauważono – możliwa jest sukcesja uniwersalna praw i obowiązków CSK MSWiA.

Przekształcenie szansą na rozwój
Instytut z dniem przekształcenia będzie miał wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był CSK MSWiA, oraz przejmie jego pracowników. Rozwiązanie ma zapobiec wystąpieniu trudności z zapewnieniem zasobów kadrowych i tym samym przyczynić się do zagwarantowania ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży, który nadzorował prace nad projektem ustawy, odpowiadając w czasie debaty sejmowej na pytania posłów, zaznaczył, że inicjatywa przekształcenia placówki wyszła od samych lekarzy szpitala MSWiA oraz byłych i obecnych jej władz. – Pomysł przekształcenia CSK MSWiA w PIM nie zrodził się w gmachu ministerstwa na Batorego. Ten pomysł powstał na Wołoskiej, w CSK MSWiA – podkreślił.

Odpowiadając natomiast na pytania o finansowanie i zadłużenie szpitala, Błażej Poboży zwrócił uwagę między innymi na to, że przekształcenie szpitala w instytut sprawi, że ten będzie mógł pozyskiwać pieniądze ze źródeł zewnętrznych, na przykład z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. CSK, jako podmiot leczniczy, nie mógł o nie wnioskować samodzielnie.

Przeczytaj także: „Ustawa o przekształceniu CSK w instytut medyczny wraca z Sejmu do komisji”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.