Powrót dopalaczy – wrocławska akademia medyczna zbadała „Kapsel”

Udostępnij:
Redakcja Gazety Wrocławskiej zgłosiła się do Akademii Medycznej we Wrocławiu z prośbą o przebadanie „preparatu do czyszczenia obudów komputerów stacjonarnych i laptopów” z podejrzeniem, iż w swoim składzie może on zawierać substancje psychoaktywne, występujące w tzw. dopalaczach. Temat dopalaczy w ostatnich latach wciąż nie uległ zapomnieniu, a z racji problemu zdrowotno-społecznego, jaki stanowią, władze uczelni szybko i bezinteresownie zgodziły się na dokonanie ekspertyzy otrzymanych próbek.
Badania przeprowadzono w Pracowni Toksykologii Sądowej Katedry Medycyny Sądowej AM we Wrocławiu. Na podstawie analizy fizykochemicznej dostarczonego preparatu o nazwie „Kapsel” ustalono, że proszek zawiera dwie substancje, tj. N-ETYLOKATYNON oraz KOFEINĘ. N-etylokatynon jest substancją psychotropową będącą składnikiem tzw. dopalaczy. Do najważniejszych objawów działania N-etylokatynonu należy silne pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, euforia, podniecenie, rozszerzenie źrenic i halucynacje. Do skutków ubocznych można zaliczyć: wzrost temperatury ciała i ciśnienia tętniczego, agresję, nudności i wymioty, zaburzenia psychiczne (np. zespoły urojeniowe). „Kofeina stanowi tu tzw. wypełniacz, którego zadaniem jest zwiększenie objętości próbki, z kolei w połączeniu z substancjami takimi jak N-etylokatynon potęguje ich działanie” - mówi Marcin Zawadzki, kierownik Pracowni Toksykologii Sądowej.
AM nie była jedyną instytucją, do której zwróciła się redakcja Gazety Wrocławskiej z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu badań, ale jako pierwsza podjęła niezbędne kroki i mając odpowiednie zaplecze, wiedzę, sprzęt oraz umiejętności, dokonała rzetelnej ekspertyzy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.