Powstał Parlamentarny Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki

Udostępnij:
Po wielu staraniach lekarzom rodzinnym z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia udało się zainteresować polskich parlamentarzystów sprawami związanymi z podstawową opieką zdrowotną. Dzięki tym zabiegom w połowie września br. roku został utworzony zespół składający się z dwunastu posłów RP, którzy podejmą pracę nad poprawą funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z POZ i profilaktyką.
Zespół będzie działał na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Do zadań zespołu należeć będzie proponowanie kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia i budowanie długofalowej polityki zdrowotnej państwa. Przede wszystkim zaś posłowie będą zabiegać o wzmocnienie znaczenia i roli podstawowej opieki zdrowotnej z wiodącą rolą medycyny rodzinnej, jako podstawy systemu ochrony zdrowia, a także nad umocowaniem lekarza rodzinnego jako koordynatora i przewodnika po systemie. Ponadto zespół zajmie się uregulowaniem współpracy pomiędzy poszczególnymi pionami systemu ochrony zdrowia, czyli POZ, AOS i szpitalami. Na szczególną uwagę w pracach zespołu zasługiwać będą zagadnienia odnośnie profilaktyki, gdzie mają powstać założenia programów zdrowotnych oparte na powszechnej i dostępnej podstawowej opiece zdrowotnej.

- Od dawna staraliśmy się wywołać zainteresowanie wśród parlamentarzystów, a także dążyliśmy do utworzenia zespołu pracującego nad sprawami podstawowej opieki zdrowotnej i jej problemami. I jak widać starania te przyniosły w końcu efekt. Stworzony zespół skupił osoby, również lekarzy rodzinnych, które stanowią grupę zainteresowaną problematyką POZ i jej znaczeniem w całym systemie zdrowia - wyjaśnia doktor Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- Posłowie zainteresowali się poruszanymi przez nas zagadnieniami, jak np. źle funkcjonującą ustawą o pieczy zastępczej; następnie - merytorycznymi argumentami i naszą dezaprobatą dla zatwierdzonego planu finansowego na ochronę zdrowia na rok 2013, gdzie w planie tym uwzględniono spadek finansowania na rzecz podstawowej opieki zdrowotnej, narażając w ten sposób pacjentów na ograniczenie dostępności do lekarzy rodzinnych – dodaje doktor Marek Walkiewicz, członek zarządu PPOZ oraz uczestnik SKZ.

- Wielokrotnie wychodziliśmy z propozycją usprawnienia funkcjonowania programów profilaktycznych, ostatnio m.in. Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, poprzez czynne zaangażowanie lekarzy rodzinnych w to przedsięwzięcie nie tylko pod względem profilaktyki, ale także włączając ich do programu, jako koordynatorów wszystkich pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową. Staraliśmy się o rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych w POZ, co znacznie poprawi dostępność do nich wśród pacjentów. Poruszaliśmy tematy związane z polityką senioralną- jako wyzwaniem dla polskiej ochrony zdrowia na nadchodzące czasy… Zabieraliśmy wielokrotnie głos podczas obrad Sejmowych Komisji Zdrowia, np. kiedy omawiano tematy związane z medycyną rodzinną, wskazując, że mamy powtórkę z historii, obserwując ponowny spadek finansowania POZ, pomimo rosnącej ilości udzielanych tam świadczeń. Znów mamy rosnące i niekończące się kolejki do specjalistów i szpitali przy stale rosnącym ich dofinansowywaniu. W interesie AOS i szpitali leży zatem nie likwidacja kolejki oczekujących, tylko jej wydłużanie i robienie „nadwykonań”. A pacjent?... Jak długo jeszcze ma czekać i ile jest w stanie wytrzymać? To tylko wycinek z zagadnień, nad którymi na co dzień pracują lekarze PPOZ, dlatego jestem bardzo zadowolona, że powstał właśnie taki zespół partnerów, którym bliskie są sprawy związane z poprawą funkcjonowania systemu zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem problemów w POZ – podkreśla doktor Bożena Janicka, prezes PPOZ

Polscy parlamentarzyści muszą mieć świadomość i wiedzę, że jednym z kluczowych zadań państwa jest zapewnienie obywatelom poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego. W realizacji tego zadania kluczową rolę odgrywa podstawowa opieka zdrowotna i medycyna rodzinna. Znający dobrze swoich pacjentów lekarz rodzinny nie tylko rozwiązuje większość problemów zdrowotnych swoich podopiecznych, lecz także koordynuje niezbędne świadczenia specjalistyczne i lokalną opiekę socjalną. Dla sprawnego i skutecznego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej potrzebne jest jednoznaczne uznanie, iż podstawowa opieka medyczna sprawowana przez lekarza rodzinnego stanowi fundament opieki zdrowotnej i na to liczą lekarze rodzinni z PPOZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.