Poznań liderem leczenia łąkotki

Udostępnij:
Nowatorska w skali światowej, poznańska metoda ratowania uszkodzonej łąkotki została zaprezentowana międzynarodowemu gremium lekarzy.
Głównym "architektem" nowatorskiej techniki operacyjnej jest Tomasz Piontek z Rehasport Clinic w Poznaniu.

Teraz już nie trzeba rozcinać kolana na całej długości, ponieważ do przeprowadzenia naprawy postrzępionej łąkotki wystarczy atroskopowa technika, czyli niewielki otwór, przez który lekarz wprowadza narzędzia chirurgiczne. To małe okienko wystarczy do tego, aby zszyć strzępy łąkotki, otoczyć je tzw. membraną kolagenową i wstrzyknąć komórki macierzyste pobrane wcześniej ze szpiku kostnego pacjenta.

Pierwsze zabiegi wykorzystujące poznańską metodę, które nasi ortopedzi mają już za sobą, przyniosły nadspodziewanie dobre rezultaty. Wczoraj po raz pierwszy zademonstrowali efekt swojej pracy kolegom ze Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii.

Poznańska metoda, ratując "wraki" łąkotek, chroni takie osoby przed późniejszymi komplikacjami - sztucznymi stawami kolanowymi i biodrowymi. Jeszcze dzisiaj fundusz zdrowia nie liczy kosztów takiego leczenia, więc za operację trzeba zapłacić około 10 tys. zł. Najdroższy jest kolagenowy implant stanowiący dla organizmu bazę do odbudowy łąkotki, który kosztuje 3-4 tys. zł.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.