Pozytywne wyniki stosowania leku BIBF 1120

Udostępnij:
Wyniki nowego badania opublikowanego w New England Journal of Medicine wskazują, że znajdujący się w fazie badań klinicznych lek BIBF 1120 wykazuje korzyści w zakresie obniżenia spadku czynności płuc w przebiegu idiopatycznego włóknienia płuc.
Wyniki badania II fazy TOMORROW z lekiem BIBF 1120 zaprezentowano również na tegorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Pulmonologicznego (ERS).

Ingelheim, Niemcy, 22 września 2011 – wyniki badania klinicznego II fazy, opublikowanego w New England Journal of Medicine, dotyczącego nowego inhibitora kinaz tyrozynowych (tyrosine kinase inhibitor, TKI) firmy Boehringer Ingelheim, BIBF 1120*, wskazują na korzystne działanie w zakresie redukcji spadku czynności płuc u chorych z idiopatycznym włóknieniem płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF). IPF jest przewlekłą, postępującą chorobą płuc, powodującą niepełnosprawność znacznego stopnia, wiąże się z wysoką śmiertelnością, a dostępne opcje terapeutyczne są ograniczone.

W badaniu tym, prowadzonym pod nazwą TOMORROW (To Improve Pulmonary Fibrosis with BIBF 1120), u chorych leczonych BIBF 1120* w dawce 150 mg dwa razy na dobę stwierdzono 68% zmniejszenie tempa spadku nasilonej pojemności życiowej płuc (ang. forced vital capacity, FVC) w porównaniu z placebo (0,6 l/rok w ramieniu z BIBF 1120* dwa razy na dobę vs 0,19 l/rok w ramieniu z placebo).1 FVC to objętość powietrza, która jest wydychana do urządzenia spirometrycznego po wykonaniu maksymalnego wdechu. Monitorowanie spadku FVC jest elementem zwykłych badań kontrolnych wykonywanych u pacjentów z IPF.3 Ocena parametrów czynności płuc jest akceptowaną, w środowisku naukowym, metodą oceny efektów terapeutycznych IPF. U chorych przyjmujących 150 mg BIBF 1120* dwa razy na dobę stwierdzono również w porównaniu z placebo niższą częstość zaostrzeń choroby, zdefiniowanych jako nagłe pogorszenie stanu klinicznego.Zaostrzenia wiążą się z szybką progresją choroby, ciężkim i szybkim spadkiem FVC i wysoką śmiertelnością.

Ponadto leczenie BIBF 1120* w dawce 150 mg dwa razy na dobę wiązało się z nieznacznym obniżeniem punktacji wg kwestionariusza oddechowego St George’s Respiratory Questionnaire (SGRQ) w porównaniu z placebo (-0,66 vs 5,46; p=0,007). Punktacja SGRQ pozwala ocenić wpływ badanego leku na jakość życia, przy czym wyższy lub wzrastający wynik oznacza większy stopień obniżenia jakości życia.

Objawy żołądkowo-jelitowe oraz wzrost aktywności transaminaz wątrobowych obserwowano częściej u chorych otrzymujących BIBF 1120* 150 mg dwa razy na dobę niż w grupie otrzymującej placebo; działaniami niepożądanymi prowadzącymi do przerwania leczenia były biegunka, nudności i wymioty.

„Osoby chore na IPF bardzo potrzebują bezpiecznego i skutecznego leczenia pozwalającego na zachowanie czynności płuc, aby mogli utrzymać aktywność fizyczną oraz samodzielność tak długo, jak to tylko możliwe,” powiedziała Prof. Luca Richeldi, główny badacz i kierownik Ośrodka Badawczego Rzadkich Chorób Płuc na Uniwersytecie w Modenie i Reggio Emilia we Włoszech. „Korzystne działanie w zakresie spowolnienia utraty czynności płuc z upływem czasu, redukcji częstości zaostrzeń i poprawy jakości życia w grupie leczonej BIBF 1120* stanowią obiecujący dowód słuszności tej koncepcji.”

BIBF 1120* otrzymał kategorię leku sierocego od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków w czerwcu 2011, a także od japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Dobrobytu we wrześniu 2011, co potwierdza fakt, że istnieje znaczne zapotrzebowanie kliniczne na ten lek i że posiada on wysoki potencjał rozwojowy.

“Obiecujące wyniki badania klinicznego II fazy BIBF 1120* w IPF upewniają nas w kontynuowaniu badań III fazy nad tym związkiem, w celu poprawy życia wielu chorych cierpiących na tę bardzo poważną chorobę ,” powiedział profesor Klaus Dugi, wiceprezydent korporacji ds. medycznych (Corporate Senior Vice President Medicine) w centrali firmy Boehringer Ingelheim. “Firma Boehringer Ingelheim posiada poważny dorobek w dziedzinie pulmonologii i nie ustaje w wysiłkach, aby opracować bezpieczną i skuteczną metodę leczenia IPF, aby sprostać zapotrzebowaniu terapeutycznemu u tysięcy osób cierpiących na tę śmiertelną chorobę.”

Aktualnie prowadzone są dwa kluczowe badania kliniczne III fazy, które obejmą 970 chorych w 20 krajach. Pierwsi chorzy weszli do badań odpowiednio w kwietniu i w maju 2011 r.

INFORMACJE DLA EDYTORÓW

O badaniu TOMORROW
Badanie II fazy TOMORROW to 12-miesięczne, randomizowane, kontrolowane placebo badanie z podwójnie ślepą próbą, przeprowadzone w 92 ośrodkach w 25 krajach.1 Celem badania była ocena bezpieczeństwa i skuteczności doustnego leczenia BIBF 1120* na czterech poziomach dawkowania u 432 chorych z rozpoznaniem IPF (zgodnie z definicją Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Klatki Piersiowej [American Thoracic Society, ATS] oraz Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc [European Respiratory Society, ERS]).1,2
Pierwszorzędowym punktem końcowym badania TOMORROW był roczny współczynnik spadku nasilonej pojemności życiowej płuc (ang. forced vital capacity, FVC).1 Do drugorzędowych punktów końcowych należały zaostrzenia, jakość życia według kwestionariusza oddechowego St. Georges Respiratory Questionnaire (SGRQ) oraz pojemność całkowita płuc.1,6 U chorych leczonych BIBF 1120* w dawce 150 mg dwa razy na dobę FVC zmniejszyła się o 0,06 litra na rok, w porównaniu do 0,19 litra na rok u chorych otrzymujących placebo.1 To dawkowanie wiązało się również z niższą częstością zaostrzeń w porównaniu z placebo (2,4 względem 15,7 na 100 pacjentolat; p = 0,02).1 Spadek jakości życia mierzony punktacją SGRQ był mniejszy w grupie BIBF1120* niż w grupie placebo.

Do najczęstszych działań niepożądanych należały biegunka, nudności i wymioty, które doprowadziły do większej liczby przypadków przerwania leczenia w grupie leczonej BIBF1120* 150 mg dwa razy na dobę niż w grupie placebo (częstości wynosiły odpowiednio 11,8% względem 0%, 4,7% względem 0% oraz 2,4% względem 1,2%); wzrost aktywności transaminaz wątrobowych stwierdzano częściej w grupie z BIBF 1120* 150 mg dwa razy na dobę niż w grupie placebo.1

Całkowita częstość zdarzeń niepożądanych była porównywalna we wszystkich grupach, podobnie jak liczba chorych z poważnymi lub ciężkimi działaniami niepożądanymi, jak również ze zdarzeniami wymagającymi hospitalizacji.1 Odsetek chorych z ciężkimi działaniami niepożądanymi był numerycznie niższy w grupie z BIBF 1120*150 mg dwa razy na dobę (27,1%) w porównaniu z placebo (30,6%).1

Informacje dotyczące leku BIBF 1120
BIBF 1120* jest drobnocząsteczkowym inhibitorem kinaz tyrozynowych (TKI) w fazie badań klinicznych, prowadzonych przez firmę Boehringer Ingelheim w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc
(ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF).1 Działa on na trzy czynniki wzrostu: receptor naczyniowo-śródbłonkowego czynnika wzrostu (ang. vascular endothelial growth factor receptor, VEGFR), receptor czynnika wzrostu fibroblastów (ang. fibroblast growth factor receptor, FGFR) oraz receptor płytkopochodnego czynnika wzrostu (ang. platelet-derived growth factor receptor, PDGFR).1,8 Wykazano, że receptory te są potencjalnie zaangażowane w patomechanizm włóknienia płuc. Uważa się, że poprzez blokowanie szlaków sygnałowych, które pośredniczą w procesie włóknienia, BIBF1120* ma potencjalne działanie redukujące progresję choroby, polegające na spowolnieniu spadku czynności płuc.1,8 BIBF 1120* znajduje się ponadto w fazie badań klinicznych jako opcja terapeutyczna w leczeniu nowotworów, w tym niedrobnokomórkowego raka płuca, raka jajnika, raka jelita grubego i raka wątrobowokomórkowego.1,8,9

Informacje dotyczące idiopatycznego włóknienia płuc
Idiopatyczne włóknienie płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF) jest przewlekłą, postępującą chorobą płuc, która powoduje ciężkie upośledzenie funkcjonowania i nieuchronnie prowadzi do śmierci. Dostępne jak dotąd opcje leczenia tej choroby są ograniczone.2 Częstość występowania IPF różni się znacznie i wynosi od 14 do 43 przypadków na 100 000 osób;10 ponadto, istnieją pewne dowody wskazujące, że populacja chorych się zwiększa.2 Ogółem, około pięciu milionów ludzi na całym świecie może chorować na IPF.11 IPF charakteryzuje się stanem zapalnymi i bliznowaceniem tkanki płucnej z postępującym spadkiem czynności płuc.2,12,13 Rozwój tkanki bliznowatej określa się jako włóknienie.13 Z czasem, wraz z grubieniem i sztywnieniem tkanki w procesie włóknienia, płuca tracą zdolność do wchłaniania i transportowania tlenu do krążenia, a najważniejsze narządy nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu.13 Prowadzi to do tego, że chorzy na IPF odczuwają duszność i mają trudności przy wykonywaniu codziennych czynności.14

Boehringer Ingelheim: lider w obszarze pulmonologii
Leczenie POChP jest od dziesięcioleci głównym obszarem zainteresowania firmy Boehringer Ingelheim i na badania w tej dziedzinie przekazywane są znaczne fundusze. W ostatnim czasie firma poszerzyła zakres swojej działalności o rozwój opcji terapeutycznych w innych chorobach układu oddechowego, takich jak astma, rak płuca, idiopatyczne włóknienie płuc i inne choroby pulmonologiczne. Asortyment pulmonologiczny firmy Boehringer Ingelheim obejmuje szeroki wachlarz opcji terapeutycznych i zawiera takie produkty, jak tiotropium, fenoterol+bromek ipratropium, fenoterol, bromek ipratropium+salbutamol (nieobecny na polskim rynku) oraz bromek ipratropium.

Grupa Boehringer Ingelheim, z centralą w Ingelheim w Niemczech, jest jedną z 20 czołowych firm farmaceutycznych na świecie. Działa na rynkach całego świata za pośrednictwem 145 podmiotów zależnych i zatrudnia ponad 42 000 pracowników. Firma, założona w roku 1885 i będąca własnością rodzinną, prowadzi prace badawczo-rozwojowe, produkcję i sprzedaż innowacyjnych produktów o wysokiej wartości terapeutycznej, przeznaczonych do stosowania u ludzi i zwierząt.

Głównym elementem kultury firmy Boehringer Ingelheim jest zobowiązanie do działań zgodnych z zasadami odpowiedzialności społecznej. Fundamentem globalnej działalności firmy jest zaangażowanie w projekty społeczne, opieka nad pracownikami i ich rodzinami oraz zapewnianie wszystkim pracownikom równych szans. Współpraca i wzajemny szacunek oraz ochrona środowiska i zrównoważony rozwój stanowią nieodłączną część wszystkich przedsięwzięć firmy Boehringer Ingelheim.

W 2010 roku firma Boehringer Ingelheim odnotowała sprzedaż netto w wysokości około 12,6 mld euro. Blisko 24% wartości przychodów netto w największym segmencie biznesowym firmy, tzn. w segmencie leków na receptę, zainwestowano w badania i rozwój.


Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej
www.boehringer-ingelheim.com



Kontakt dla mediów:

Kamila Żmijewska
Sigma International (Poland) LTD Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 31
00-511 Warszawa;
tel. (+48 22) 628 05 93 w. 209
GSM: +48 668 492 545; kzmijewska@sigma.com.pl



Piśmiennictwo

1 Richeldi L, Costabel U., Selman M, et al. Efficacy of a tyrosine kinase inhibitor in idiopathic pulmonary fibrosis. New England Journal of Medicine September 22, 2011; 365: 1079-1087.
2 Raghu G, Collard H, Egan J, et al. An Official ATS/ERS/JRS/ALAT Statement: Idiopathic Pulmonary Fibrosis: Evidence-based Guidelines for Diagnosis and Management. Am J Respir Crit Care Med 2011; 183: 788–824, 2011.
3 Safety and Efficacy of BIBF 1120 at High Dose in Idiopathic Pulmonary Fibrosis Patients. Available at: http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01335464?term=BIBF+1120&rank=13. Accessed September 2011.
4 Hyzy R, Huang S, Myers J, et al. Acute exacerbation of idiopathic pulmonary fibrosis. Chest 2007; 132(5):1652-1658.
5 Martinez FJ, Safrin S, Weycker D, et al. The clinical course of patients with idiopathic pulmonary fibrosis. Ann Intern Med 2005; 142(12 Pt 1):963-967.
6 Jones PW, Quirk FH, Baveystock CM. The St George's Respiratory Questionnaire. Respir Med September 1991; 85(Suppl B):25-31; discussion 33-7.
7 Safety and Efficacy of BIBF 1120 at High Dose in Idiopathic Pulmonary Fibrosis Patients II. Available at: http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01335477?term=BIBF+1120&recr=Open&rank=3. Accessed September 2011.
8 Hilberg F, Roth GJ, Krssak M, et al. BIBF 1120: triple angiokinase inhibitor with sustained recptor blockade and good antitumor efficacy. Cancer Res 2008; 68(12):4774-4782.
9 U.S. National Institutes of Health. Clinicaltrials.gov BIBF 1120. Available at: http://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=BIBF+1120.
10 Raghu G, Weycker D, Edelsberg J, et al. Incidence and prevalence of idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2006; 174:810-816.
11 Meltzer EB & Noble PW. Idiopathic pulmonary fibrosis. Orphanet Journal of Rare Diseases 2008; 3:8.
12 Bergeron A, Soler P, et al. Cytokine profiles in idiopathic pulmonary fibrosis suggest an important role for TGF-b and IL-10. Eur Respir J 2003; 22:69–76.
13 Pulmonary Fibrosis Foundation. What is IPF. 2011. Available at: http://www.pulmonaryfibrosis.org/ipf. Accessed August 2011.
14 Pulmonary Fibrosis Foundation. Symptoms. 2011. Available at: http://www.pulmonaryfibrosis.org/Symptoms. Accessed August 2011.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.