Pracodawcy RP: ustawa o ubezpieczeniach zdrowotnych dyskryminuje pacjentów

Udostępnij:
Zapisy projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach rodzą obawy o możliwość dyskryminowania pacjentów z problemami zdrowotnymi i osób starszych - podkreślają Pracodawcy RP. Ich zdaniem, przepisy proponowane przez Ministerstwo Zdrowia mogą być niezgodne z konstytucją.
- Ta ustawa jest tak samo nieprecyzowana jak ta sprzed pięciu lat - podkreśla Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.
Pracodawcy RP, powołując się na opinie ekspertów, podkreślają, że w projekcie Ministerstwa Zdrowia brakuje przede wszystkim rozwiązań systemowych, które włączyłyby dodatkowe ubezpieczenia w ochronę zdrowia.

"Zapisy projektu rodzą obawy o możliwość dyskryminowania pacjentów z problemami zdrowotnymi i osób starszych, a także prawdopodobieństwo leczenia w pierwszej kolejności osób, które wykupiły ubezpieczenie dodatkowe. Mówiąc inaczej tworzy system dla młodych i bogatych" - podkreślają Pracodawcy RP. Ich zdaniem proponowane przepisy mogą być niezgodne z konstytucją, oraz mogą dezintegrować system medycyny pracy.

- Zapisy tej ustawy faworyzują firmy ubezpieczeniowe, a te abonamentowe sprowadza do roli podwykonawcy - uważa Robert Mołdach, ekspert ds. zdrowia.

- Na bazie firm abonamentowych nie da się stworzyć rynku ubezpieczeniowego - odpowiada Paweł Kalbarczyk z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Ustawa jest potrzebna, bo jesteśmy jedynym, obok Rumunii, krajem w Europie, który nie ma uregulowanego systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Zdaniem resortu zdrowia ubezpieczenia mają zwiększyć dostęp do leczenia i uregulować system ubezpieczeń prywatnych, który już w Polsce funkcjonuje, a rynek ten - według szacunków - ma wartość od 22 do 30 mld zł rocznie. Oznacza to, że do 30 proc. środków przeznaczanych na ochronę zdrowia pochodzi z dodatkowych dopłat pacjentów.

Pod koniec ubiegłego roku MZ zapowiadało, że oprócz dodatkowych ubezpieczeń w 2011 r. ma ruszyć także program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ. Pilotaż miałby umożliwić przekazywanie prywatnym ubezpieczycielom środków ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, które obecnie w całości trafiają do NFZ. Ma być on prowadzony w województwach: pomorskim i dolnośląskim.

Projekt ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym należy do priorytetów rządu na 2011 rok.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.