Premiowanie za znieczulanie – także w przypadku cięć cesarskich? ►
Jeden z przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że rozważana jest możliwość, aby NFZ płacił za znieczulenie zewnątrzoponowe także w przypadku, jeśli poród zakończył się cięciem cesarskim.
- Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za znieczulenie zęwnątrzoponowe, jeśli poród zakończył się cięciem cesarskim
- Czy to się zmieni?
- Powiedział o tym przedstawiciel NFZ
- Wyjaśnił też, dlaczego takie ograniczenia zastosowano – chodzi o „naciąganie”
3 grudnia – podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Opieki Okołoporodowej – Wojciech Zawalski mówił o premiowaniu za znieczulanie.
– Nieporozumieniem jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za znieczulenie zęwnątrzoponowe, jeśli poród zakończył się cięciem cesarskim, a tak jest obecnie – stwierdził ginekolog, były dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia i pełniący obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
Do słów eksperta na koniec odniósł się Tomasz Stachurski, zastępca dyrektora w Departamencie Analiz Monitorowania Jakości i Optymalizacji Świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia.
Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej, pod wideo dalsza część tekstu.
Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/4A1BC7.
– Jeśli chodzi o płacenie za znieczulenie po porodzie, który skończył się cięciem cesarskim, to uwagi w tej sprawie przesłano do funduszu. Rozważamy, czy takie finansowanie moglibyśmy wprowadzić – wyjaśnił Tomasz Stachurski, mówiąc o wątpliwościach.
– W wypowiedziach uczestników posiedzenia wybrzmiało, że fundusz musi obawiać tego, czy nie zostanie „naciągnięty” na dodatkowe koszty w momencie planowych cięć cesarskich i dopłacania za te znieczulenia – zwrócił uwagę ekspert, podkreślając, że to właśnie dlatego takie ograniczenie działa.
Przeczytaj także: „Gdzie nie znieczulają?”, „Znieczulenia – pierwsza decyzja nowego szefa” i „Które porodówki są niebezpieczne?”.