Prestarium nagrodzone złotym medalem w Konkursie "Lek 20-lecia"

Udostępnij:
Podczas obchodów Dnia Polskiej Farmacji w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień w Konkursie „Lek 20-lecia”.

Prestarium - innowacyjny lek firmy Servier Polska, został uhonorowany prestiżowym tytułem „Lek Dwudziestolecia” i wyróżniony Złotym Medalem.
Konkurs został zorganizowany przez Izbę Gospodarczą Farmacja Polska oraz „Gazetę Farmaceutyczną”, a nagroda została przyznana decyzją komisji konkursowej pod przewodnictwem Prof. Zbigniewa Fijałka – dyrektora Narodowego Instytutu Leków, w składzie: prof. Grzegorz Opolski – konsultant krajowy w kardiologii, prof. Leszek Czupryniak – prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Wiesław Jędrzejczak – konsultant krajowy w hematologii, prof. Jerzy Pałka – członek rady Narodowego Centrum Nauki oraz mgr Bożena Romantowska – zastępca dyrektora ds. badań kontrolnych Narodowego Instytutu Leków.

„Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi z przyznania Prestarium nagrody Lek – 20-lecia. Cieszymy się, że znakomite jury dostrzegło jak wyjątkowy jest to lek. To doskonale przebadany innowacyjny lek, którego rozwój – dzięki ogromnym programom badawczym – wpływa na rozwój ogólnej wiedzy medycznej i przyczynia się do poprawy rokowania u pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. Polska jest także bardzo istotna dla rozwoju Prestarium. To właśnie tutaj zrealizowana została ostatnia inwestycja związana z tym lekiem warta 18 milionów złotych. Jesienią ubiegłego roku otworzyliśmy nową linie produkcyjną. Dzięki temu wszystkie preparaty zawierające substancję czynną preparatu Prestarium są produkowane w Polsce zarówno te przeznaczone na rynek lokalny, jak i na eksport” – powiedział dyrektor firmy Servier, Mathieu Fitoussi.

• Prestarium (peryndopryl – inhibitor konwertazy angiotensyny) jest lekiem oryginalnym zsyntetyzowanym w laboratoriach firmy Servier.
• Lek Prestarium został zarejestrowany w Polsce w 1992 roku i jest obecnie produkowany w Polsce.
• Prestarium jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, stabilnej choroby wieńcowej oraz niewydolności serca. Powyższe 3 wskazania obejmują w Polsce populację około 13 milionów pacjentów.
• Prestarium zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe w różnych populacjach chorych kardiologicznych, co zostało udokumentowane w międzynarodowych programach badawczych o charakterze Evidence Based Medicine z łącznym udziałem 56 000 chorych.
• Prestarium jest lekiem numer 1 wśród inhibitorów ACE pod względem obrotu. Rocznie na świecie leczonych jest Prestarium ponad 60 milionów chorych; w Polsce każdego miesiąca leczonych jest blisko 350 000 pacjentów.

Badania naukowe z udziałem Prestarium wpłynęły na zmianę standardów leczenia chorób sercowo-naczyniowych np. wyniki badania EUROPA wpłynęły na zmianę rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) z 2006 roku dotyczących leczenia stabilnej dławicy piersiowej. Dzięki korzyściom jakie przyniosło Prestarium we wtórnej prewencji u chorych ze stabilną chorobą wieńcową ESC zdecydowało się zarekomendować stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny u wszystkich pacjentów z chorobą wieńcową oraz współistniejącym nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, niewydolnością serca, bezobjawową dysfunkcją lewej komory oraz po zawale serca.

To dzięki ciągłemu rozwojowi, ukazującym się w kolejnych latach wynikom przełomowych badań EBM, Prestarium niezmiennie cieszy się zaufaniem lekarzy oraz pacjentów.
W Polsce Prestarium jest lekiem uznanym przez polskie środowisko farmaceutyczne. W 2005 roku otrzymał nagrodę Czasopisma Aptekarskiego, Laur Farmacji, „za najlepszy produkt leczniczy”, a także prestiżową nagrodę Laur Farmacji i Medycyny „za rozwój postaci farmaceutycznej Prestarium”.

Prestarium jest także lekiem uznanym na świecie- jest zarejestrowany w 104 krajach świata, w tym w 41 krajach Europy. W 2004 roku otrzymał nagrodę „Prix Medoc 2004” przyznawaną przez lekarzy praktyków we Francji w kategorii „communication of the year in cardiology”.

Prof. Kim Fox (były Prezes Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) podkreślił:
„W porównaniu z innymi inhibitorami układu renina-angiotensyna, perindopril posiada najbogatsze portfolio dowodów naukowych, które wspiera jego użycie w kontinuum chorób sercowo-naczyniowych, nie tylko wśród pacjentów z niepowikłanym nadciśnieniem tętniczym, ale również u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową czy u pacjentów po udarze, niezależnie czy mają nadciśnienie nawet przy nieobecnej niewydolności serca, jak udowodniono w badaniach EUROPA i PROGRESS.”*
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.