Priorytety w ochronie zdrowia - sesja V - Polityka lekowa - dialog czy arbitralne decyzje?

Udostępnij:
Za: Krzysztof Łanda, prezes HTA
Przeciw: Piotr Kula, PharmaExpert



Paneliści: Wojciech Matusewicz, prezes AOTM, Jerzy Toczyski, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, prof. Andrzej Kaszuba, konsultant krajowy ds. dermatologii i wenerologii, Zdzisław Sabiłło, Pharma Business, Mariusz Ignatowicz, PwC, Cezary Śledziewski, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Paulina Kieszkowska-Knapik, kancelaria Backer&McKenzie

Moderator: Janusz Michalak

Tezy panelu – za i przeciw
• Refundacja leków w Polsce – czy nie wydajemy zbyt dużo na refundację leków?
• Nowoczesne i kosztowne terapie lekowe – w jakim zakresie tworzyć programy lekowe NFZ?
• Czas na regulowane ceny leków w szpitalach

Wyniki głosowania: Czy powinien przejść obecny projekt ustawy refundacyjnej?
Tak – 34 proc.
Nie – 66 proc.

Polityka lekowa - Memorandum
1. Projekt ustawy refundacyjnej stanowi ogromny przełom w polityce lekowej naszego państwa. Wprowadza bardzo dużo innowacyjnych zapisów oraz reguluje dotychczas „niezagospodarowane” prawnie obszary w polityce lekowej. Niemniej jednak istnieje zagrożenie, że jej wprowadzenie spowoduje wzrost współfinansowania przez pacjentów, dlatego w obecnym kształcie nie powinna wejść w życie.
2. Rynek farmaceutyczny domaga się prawdziwego i rzeczywistego dialogu z decydentami. Zapisy nowej ustawy wprowadzają narzędzia umożliwiające jego prowadzenie, takie jak mechanizmy risk scheringu i negocjacji cenowych.
3. Zapis o ograniczeniu nakładów na refundację do poziomu 17% wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne budzi niepokój i spowoduje, że pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do najnowocześniejszych terapii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.