Prof. Maciej Banach podsumowuje 2017 rok i zapowiada inwestycje

Udostępnij:
W czwartek (29 marca) w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki odbyło się spotkanie z dziennikarzami. - Miało dwa główne cele, to jest podsumowanie roku 2017 i przekazanie informacji o czekających inwestycjach, a także odpowiedź na pytania dziennikarzy związane - przyznał prof. Maciej Banach, dyrektor placówki.
Prof. Maciej Banach, dyrektor Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi:
- Na wstępie podsumowaliśmy bardzo udany dla ICZMP rok 2017, w którym udało się pozyskać prawie 80 milionów złotych. W wyniku tego przez najbliższe dwa lata instytut przechodzić będzie kolejną modernizację, na niespotykaną skalę w jego trzydzirstoletniej historii. Pozyskane środki finansowe przeznaczone są między innymi na utworzenie Pediatrycznego Centrum Urazowego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ostateczny budżet projektu to 24 mln zł. Równolegle Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło kolejne 24 miliony na gruntowny remont, przebudowę i modernizację w pawilonie ginekologiczno-położniczym izby przyjęć, bloków porodowych i sal operacyjnych. Wpłynie to na poprawę dostępności do nowoczesnej diagnostyki i możliwości hospitalizacji pacjentek. W ramach prowadzonych prac powstanie nowoczesny blok porodowy z dziewięcioma salami porodowymi, dwiema poporodowymi, salą wybudzeń oraz blokiem operacyjnym z pięcioma salami. Nowym kierunkiem działalności leczniczej ICZMP stała się onkologia, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 14 mln zł. Środki te pozwoliły na zaplanowanie i rozpoczęcie remontu oraz zakupu sprzętu i aparatury medycznej do trzech klinik zajmujących się leczeniem nowotworów narządów rodnych i piersi u kobiet. Dzięki kolejnej dotacji na kwotę prawie 16 milionów złotych zakupiono sprzęt i aparaturę medyczną, między innymi dla: Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, Kliniki Neonatologii, Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii, Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej, Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii, Klinika Kardiologii i Wad Wrodzonych Dorosłych oraz Kliniki Otolaryngologii.

Przedstawiliśmy także plany związane z pozyskaniem środków i kompleksowym remontem apteki, Klinik Ginekologii i Położnictwa, Klinik Gastroenterologii i Okulistyki Dziecięcej (jeszcze w tym roku) oraz przyszłe priorytety, które zakładamy na rok przyszły czyli kompleksowy remont bloków operacyjnych budynku pediatrycznego oraz Klinik Nefrologii i Immunologii oraz Neurologii.

W ostatniej części spotkania staraliśmy się odpowiedzieć na pytania dziennikarzy związane z ostatnimi sporami z lekarzami, doniesieniami na temat Kliniki Neurologii, informacjami na temat funkcjonowania Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Dużą część spotkania poświęciliśmy na rozmowę na temat luki pokoleniowej oraz braków kadrowych praktycznie we wszystkich specjalizacjach, a przede wszystkim dotyczących specjalizacji pediatrycznych. Potwierdziłem, że serdecznie zapraszamy lekarzy chcących współpracować z ICZMP do kontaktu z nami, zwróciłem także uwagę, że dla wszystkich wyróżniających się rezydentów, na wniosek opiekuna specjalizacji, kierownika kliniki, będę proponował umowę o pracę już nawet na czwartym roku specjalizacji, która wejdzie we życie zaraz po zakończeniu rezydentury i powoduje, że młodzi lekarze nie będą musieli się martwić o swoje miejsce pracy po specjalizacji.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.