NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie kampanii społecznych
Tagi: | Najwyższa Izba Kontroli, NIK, kampanie społeczne, prokuratura, pandemia, COVID-19, kampanie rządowe |
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Poznaniu w czterech urzędach centralnych - Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Klimatu i Środowiska - NIK przygotowała cztery zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
NIK przyjrzał się rządowym kampaniom społecznym. W wyniku kontroli „Wykorzystywanie przez administrację publiczną kampanii społecznych jako narzędzi komunikowania” Izba przygotowała cztery zawiadomienia do prokuratury
Zawiadomienia dotyczą popełnienia czynów zabronionych, polegających na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez sześciu funkcjonariuszy publicznych, działających przez to na szkodę interesu publicznego (w art. 231 § 1 kk). W zawiadomieniach wskazano na niedopełnienie obowiązku zapewnienia celowego i gospodarnego wydatkowania środków publicznych (wynikającego z art. 44 ust. 3 pkt 1 ppkt a i b ustawy o finansach publicznych) przy realizacji w latach 2020-2023 kampanii społecznych.
Jedną z nich jest kampania „STOP-COVID - ProteGO Safe”, która była realizowana w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Zdaniem NIK, na jej kontynuowanie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów niegospodarnie wydatkowała ponad 2 mln zł.
- W tym przypadku, pomimo, że I tura kampanii nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, wydatkowano kolejne 2,5 mln zł ze środków publicznych na dalsze działania komunikacyjne - przekazał urząd.
Zawiadomienia do prokuratury przygotowane przez Izbę obejmują niedopełnienie obowiązków przez sześciu funkcjonariuszy publicznych, reprezentujących Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Finansów.