iStock

Prof. Marcin Czech o priorytetach i wyzwaniach polityki lekowej ►

Udostępnij:
Podczas drugiego dnia „Priorities and challenges in Polish and European drug policy” prof. Marcin Czech, jeden z gospodarzy konferencji, wygłosił wykład inauguracyjny pod tytułem „Polska polityka lekowa tu i teraz. Priorytety i wyzwania”. Ekspert dużo mówił o dokumencie „Polityka lekowa”, a także między innymi o Funduszu Medycznym.
– „Polityka lekowa” jest oficjalnym stanowiskiem rządu, formalnym zapisem aspiracji, celów, decyzji i zobowiązań w zakresie gospodarki lekami. Jako strategiczny dokument państwa powstała na podstawie założeń Światowej Organizacji Zdrowia i określa priorytety rządu w zakresie gospodarowania lekami. Dotyczy sektora publicznego i prywatnego oraz angażuje głównych uczestników rynku farmaceutycznego. Jako integralna część polityki zdrowotnej ma również wymiar gospodarczy z uwagi na ścisłą współpracę z przemysłem farmaceutycznym i obszarem dystrybucji. Za cel medyczny stawia sobie poprawę długości oraz jakości życia polskich obywateli. „Polityka lekowa” wyraża i nadaje priorytety w zakresie średnio- i długoterminowych celów stawianych przez rząd uczestnikom rynku oraz określa główne strategie ich osiągnięcia. Dokument, przyjęty przez Radę Ministrów pod koniec 2018 r. i obowiązujący do 2022 r., opiera swoją strategię na zwiększeniu nakładów finansowych na ochronę zdrowia, co ma się przyczynić do zapewnienia pacjentom skutecznej, bezpiecznej i racjonalnej farmakoterapii. Jest jednym z fundamentów efektywnego systemu ochrony zdrowia – mówił 18 maja były wiceminister zdrowia i prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego prof. Czech.

Wyjaśnił, że „opracowanie skupia się na głównych elementach tworzących ekosystem farmakoterapii, które mają wpływ na to, jak leczeni są pacjenci w Polsce”. Zostały w nim sformułowane ramowe cele strategiczne:
– dostępność rynkowa – dostęp do skutecznych i bezpiecznych leków, które zaspokajają potrzeby zdrowotne społeczeństwa i przyczyniają się do poprawy jakości życia,
– dostępność refundacyjna – stała poprawa stanu zdrowia populacji dzięki optymalizacji wydatków publicznych, zapewniających możliwie najszerszy dostęp do skutecznych, bezpiecznych i efektywnych kosztowo terapii,
– profilaktyka pierwotna – dążenie do zmniejszenia zapadalności na choroby zakaźne poprzez skuteczne działania profilaktyczne,
– przemysł farmaceutyczny – rozwój potencjału polskiego przemysłu farmaceutycznego. Polityka lekowa państwa powinna wspierać odbudowę istotnej roli polskiego przemysłu farmaceutycznego jako filara gospodarki narodowej. W części dotyczącej przemysłu farmaceutycznego poruszono takie kwestie, jak poprawa innowacyjności przemysłu farmaceutycznego w Polsce i niekorzystnego bilansu handlu lekami ze światem oraz zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności dostaw,
– systemy informacyjne – działania ukierunkowane na podniesienie sprawności systemu opieki zdrowotnej i osiągnięcie dodatkowych efektów zdrowotnych.

Prof. Czech przyznał, że „wzrost dostępności świadczeń zmierzający do możliwie najpełniejszego zaspokojenia potrzeb zdrowotnych pacjentów oraz systematyczne zwiększanie liczby leków kosztowo efektywnych finansowanych ze środków publicznych stają się filarem polityki lekowej efektywnej klinicznie i ekonomicznie, a polityka lekowa stanowi kompleksowe ramy, w których każdy filar odgrywa rolę w osiąganiu jednego lub więcej ogólnych celów polityki, która powinna równoważyć różne cele, tworząc kompletną i spójną całość”. Wymienił główne filary polityki lekowej: dostępność leków, finansowanie, system dystrybucji, racjonalne stosowanie leków, badania leków, edukacja uczestników systemu, monitorowanie i ocena polityki lekowej, a także uregulowania prawne.

– Ważne, aby dokument „przetłumaczał się” na ustawy i rozporządzenia, czyli regulacje, które definiują lub redefiniują system ochrony zdrowia – podkreślił były wiceminister zdrowia. Dodał, że „stałe poprawianie stanu zdrowia populacji dzięki optymalizacji wydatków publicznych zapewniających możliwie najszerszy dostęp do skutecznych, bezpiecznych i efektywnych kosztowo terapii oraz wzmacnianie i sukcesywny rozwój potencjału sektora farmaceutycznego w Polsce pozwolą na uzyskiwanie najlepszego efektu zdrowotnego poprzez racjonalizację leczenia farmakologicznego opartego na dowodach naukowych i wytycznych klinicznych, skuteczny nadzór oraz efektywną współpracę lekarzy i farmaceutów”.

– „Polityka lekowa” zakłada równy dostęp do produktów leczniczych o udowodnionej skuteczności, jakości i bezpieczeństwie w zapobieganiu i leczeniu chorób w lecznictwie zamkniętym i otwartym oraz zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez skuteczne działania profilaktyczne. Zapewnienie bezpiecznych i skutecznych leków, dostępnych w odpowiednim miejscu i czasie, stanowi filar poprawy zdrowia pacjenta. Jednocześnie zgodnie z zasadą gospodarności leki refundowane ze środków publicznych powinny spełniać warunek efektywności kosztowej, a ich finansowanie mieścić się w ramach aktualnych możliwości budżetowych płatnika – powiedział ekspert.

Profesor Czech mówił też o Funduszu Medycznym. – Ustawa o Funduszu Medycznym wskazuje grupę leków o wysokim poziomie innowacyjności jako priorytetową dla działań ministra zdrowia związanych z refundacją w dziedzinie onkologii i chorób rzadkich. To pozwoli na dogonienie zaległości, które mamy w systemie refundacji. To idea ze wszech miar słuszna – podkreślił.



Przeczytaj także: „Dzień międzynarodowy – Priorities and challenges in Polish and European drug policy” i „Dzień drugi – Priorities and challenges in Polish and European drug policy”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.