Program "Ulga w bólu" ma zwiększyć społeczną świadomość

Udostępnij:
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”. To hasło, które zna każdy. Tymczasem Polacy najczęściej nie zwracają uwagi na informacje zawarte w ulotce, a to często skutkuje poważnymi konsekwencjami – alarmują eksperci Ogólnopolskiego Programu „Ulga w bólu”.
Leki dostępne bez recepty są powszechnie dystrybuowane i stosowane. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w ramach ogólnopolskiego programu „Ulga w bólu” , do najczęściej zażywanych należą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Aż 54% ludzi w celu uśmierzenia bólu zażywa leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Bez problemu znajdziemy je na każdej stacji benzynowej czy w supermarkecie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji związanych z nadużywaniem tych leków bądź stosowaniem niezgodnie z zaleceniami dołączonych do nich ulotek.
- „Brak wiedzy na temat zażywanych leków, przeciwwskazań ich stosowania oraz możliwości interakcji z innymi lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji. Czytanie ulotek informacyjnych pozwoli na bezpieczne korzystanie z farmaceutyków i pomoże uniknąć błędów” – mówi ekspert programu „Ulga w bólu” Magdalena Kocot-Kępska, na co dzień związana z Zakładem Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii UJ CM w Krakowie.
Jak podkreślają eksperci, wśród bólów, które najczęściej leczymy sami, są przede wszystkim bóle krzyża, głowy, stawów, zębów oraz bóle menstruacyjne. W celu uśmierzenia tych dolegliwości sięgamy zwykle po łatwo dostępne środki przeciwbólowe. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bez recepty dostępnych jest jedynie kilka substancji, które sprzedawane są pod różnymi nazwami handlowymi.

„Przykład stanowi paracetamol, który występuje w kilkudziesięciu preparatach. Pacjenci często nie znają nazw substancji i są przekonani, że biorą różne leki przeciwbólowe, a tak naprawdę stosują jeden. Skutkiem takiego działania może być znaczne przekroczenie dopuszczalnej dawki i pojawienie się objawów ubocznych, a nawet toksyczności” – podkreśla Magdalena Kocot-Kępska.

Niebezpieczne jest również łączenie różnych preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), do których zaliczamy ibuprofen, naproksen i ketoprofen.

Do szpitali trafia wiele osób po NLPZ. Objawy toksyczne, jak np. uszkodzenie wątroby po przedawkowaniu paracetamolu czy też krwawienie z przewodu pokarmowego jako objaw uboczny po NLPZ, mogą wystąpić u osób szczególnie wrażliwych nawet po niewielkich dawkach leków.

Akcja "Ulga w bólu" ma na celu zwiększenie społecznej świadomości Polaków nt. standardów skutecznego leczenia przewlekłego bólu o umiarkowanym i dużym stopniu natężenia. Ideą kampanii jest popularyzowanie nowoczesnych i bezpiecznych strategii kontroli bólu z wykorzystaniem drabiny analgetycznej WHO.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.