Prywatne karetki odciążyły budżet państwa, ale znikną z systemu

Udostępnij:
Wkrótce z systemu mogą znikną prywatne ambulanse. Zmiany w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym spowodują, że na państwowe finansowanie będą mogły liczyć tylko publiczne karetki. A to może spowodować zamieszanie w systemie. Dlaczego?
Bo aż 32 procent wszystkich podmiotów mających umowy z NFZ na usługi ratownictwa medycznego to firmy prywatne! O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

- Po wejściu w życie ustawy, na finansowanie ze środków publicznych mogą liczyć tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej i spółki kapitałowe z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa. To wykluczy z rynku prywatne firmy - informuje "Rzeczpospolita". Zdaniem specjalistów z Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej taki zapis w ustawie jest trudny do wytłumaczenia, również z przyczyn finansowych, bo firmy prywatne, inwestujące w sprzęt i poprawę jakości świadczeń, odciążyły kosztowo budżet państwa.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że celem zmiany jest poprawa możliwości realizacji zadania państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Realizacja tego zadania nie może być związana z ryzykiem braku zabezpieczenia świadczeń, jakie – w opinii resortu – niesie ze sobą mechanizm zawierania umów na ratownictwo medyczne w warunkach wolnej konkurencji.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na temat opisywanej sprawy, napisz wiadomość na adres: k.lurka@termedia.pl

Przeczytaj również: "Stępka do Irzykowskiego: Nieważna jest częstość aktualizacji programów kształcenia, a przemyślana budowa", "Lekarze pozostaną w karetkach, ale... tylko w niektórych?" i "330 stron uwag do ustawy o PRM. Niektóre zostaną uwzględnione".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.